- Mfr. #:
- MC9S08PA8VTGR
- Description:
- IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16TSSOP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
|---|---|
| Core-Processor | S08 |
| Series | S08 |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Oscillator-Type | Internal |
| Connectivity | I2C, LIN, SPI, UART/USART |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor - NXP |
| Program-Memory-Type | FLASH |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Data-Converters | A/D 12x12b |
| Program-Memory-Size | 8KB (8K x 8) |
| Core-Size | 8-Bit |
| RAM-Size | 2K x 8 |
| EEPROM-Size | 256 x 8 |
| Speed | 20MHz |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Package-Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier-Device-Package | 16-TSSOP |
| Number-of-I-O | 14 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
MC9S08PA8VTGR Price & Stock
NXP Semiconductors MC9S08PA8VTGR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MC9S08PA8VTGR-ND | - | - | - | - | - | 6.00 | 2019-11-29T13:46:46Z |
| Avnet | MC9S08PA8VTGR | - | - | - | - | - | 6.32 | 2019-11-30T01:24:20Z |
| Avnet Europe | MC9S08PA8VTGR | - | - | - | - | - | - | 2019-11-30T07:39:28Z |
| LTL Group | 4126715 | 719 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| Nexxon | MC9S08PA8VTGR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
NXP Semiconductors has several brands around the world that may have alternate names for MC9S08PA8VTGR due to regional differences or acquisition. MC9S08PA8VTGR may also be known as the following names:
- PHILIPS
- NXP
- PHIL
- PHILLIPS
- PHI
- PHILIPS/NXP
- NXP SEMI
- PHILIP
- PHILIPS SEMICONDUCTORS
- Philips Semiconductor
- NXP SEMICONDUCTOR
- NXP/PHILIPS
- PHILPS
- PHILIPS COMPONENTS
- PHILIPS SEMI
- PHL
- PHLIPS
- PHILIPS ECG
- PHILL
- Philips Semiconducto
- PHILLIP
- PHILI
- PHIL/SIG
- PHILTPS
- NXP USA Inc
- Philips Semiconductors
- NXP Semiconductors NV
- NXP