- Mfr. #:
- B59102R0180A010
- Description:
- Thermistors - PTC 180C 400V 66ohms PTC for Heating Apps
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tray |
|---|---|
| Product Category | Thermistors - PTC |
| Termination-Style | SMD/SMT |
| Type | PTC |
| Manufacturer | EPCOS |
| Part-Aliases | B59102R180A10 |
| Series | B59102 |
| Resistance | 700 Ohms |
| Width | 6.2 mm |
| Tolerance | 50 % |
| Length | 35 mm |
| Voltage | 230 V |
| Height | 2 mm |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 100 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of B59102R0180A010 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
B59102R0180A010 Price & Stock
EPCOS B59102R0180A010 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-76344-ND | 1,141 | 10.67 | 9.63 | 6.64 | 5.48 | 4.32 | 2019-12-17T13:52:26Z |
| Mouser | 871-B59102R0180A010 | 851 | 11.68 | 8.80 | 7.31 | 4.82 | 4.82 | 2019-12-16T23:33:09Z |
| Sierra IC | B59102R0180A010 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B59102R0180A010 due to regional differences or acquisition. B59102R0180A010 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD