- Mfr. #:
- RI-RFM-007B-00
- Description:
- RF Modules LF Radio Frequency Module
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Subcategory: | Wireless & RF Modules |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Description/Function: | SERIES 2000 HIGH PERFORMANCE RFM |
| Series: | RI-RFM-007B |
| Product Category: | RF Modules |
| Product: | RF Modules |
| Product Type: | RF Modules |
| RoHS: | N |
| Dimensions: | 83 mm x 93 mm x 44 mm |
| Operating Supply Voltage: | 7 V to 24 V |
| Frequency: | 134.2 kHz |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of RI-RFM-007B-00 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
RI-RFM-007B-00 Price & Stock
Texas Instruments RI-RFM-007B-00 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 3266087 | 169 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T01:31:35Z |
| North Star Micro | RI-RFM-007B-00 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for RI-RFM-007B-00 due to regional differences or acquisition. RI-RFM-007B-00 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.