- Mfr. #:
- B72207S0301K111
- Description:
- Varistors Varistor S07K300G
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting | Through Hole |
|---|---|
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Packaging | Reel |
| Termination-Style | Radial |
| Product | MOV |
| Type | Leaded Varistors |
| Manufacturer | EPCOS / TDK |
| Series | B722 |
| Clamping-Voltage | 775 V |
| Diameter | 7 mm |
| Lead-Spacing | 5 mm |
| Varistor-Voltage | 470 VDC |
| Voltage-Rating-DC | 385 VDC |
| Voltage-Rating-AC | 300 VAC |
| Surge-Energy-Rating | 23 J |
| Capacitance | 100 pF |
| Current-Rating | 10 A |
| Tolerance | 10 % |
| Peak-Surge-Current | 1.2 kA |
| Unit-Weight | 0.028219 oz |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 85 C |
More Information
The price and lead time for B72207S0301K111 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
B72207S0301K111 Price & Stock
EPCOS B72207S0301K111 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-5956-1-ND | 543 | 3.43 | 2.72 | 1.86 | 1.28 | 1.28 | 2019-12-23T15:38:40Z |
| Digi-Key | 495-5956-2-ND | - | - | - | - | 0.931 | 0.750 | 2019-12-23T15:38:40Z |
| Mouser | 871-B72207S0301K111 | 3,523 | 3.43 | 2.29 | 1.55 | 0.934 | 0.802 | 2019-12-23T23:55:32Z |
| Arrow Electronics | B72207S0301K111 | 3,000 | - | - | - | 0.936 | 0.914 | 2019-12-23T16:07:31Z |
| Farnell | 2217091 | - | - | - | - | 1.03 | 1.03 | 2019-12-24T02:51:52Z |
| Classic Components | B72207S0301K111 | 3,080 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T00:47:00Z |
| Sierra IC | B72207S0301K111 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B72207S0301K111 due to regional differences or acquisition. B72207S0301K111 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD