- Mfr. #:
- STA301A
- Description:
- Trans Darlington NPN 70V 4A Automotive 8-Pin SIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | Transistors (BJT) - Arrays |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Manufacturer | Sanken |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | 8-SIP |
| Supplier-Device-Package | 8-SIP |
| Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max | 60V |
| Current-Collector-Ic-Max | 4A |
| Power-Max | 3W |
| Transistor-Type | 3 NPN Darlington (Emitter Coupled) |
| Vce-Saturation-Max-Ib-Ic | 2V @ 10mA, 3A |
| Current-Collector-Cutoff-Max | 100μA (ICBO) |
| DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce | 1000 @ 3A, 4V |
| Series | - |
| Frequency-Transition | - |
More Information
Request a quote STA301A at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of STA301A In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
STA301A Price & Stock
Sanken STA301A pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | STA301A-ND | 50 | 17.59 | 15.78 | 14.89 | 14.89 | 14.89 | 2020-03-12T13:04:29Z |
| Chip One Stop Japan | C1S721000060673 | 1,000 | 12.88 | 12.88 | 12.54 | 12.54 | 12.54 | 2020-03-12T13:28:45Z |
| Verical | STA301A | 796 | - | - | 11.03 | 11.03 | 11.03 | 2020-03-12T17:48:07Z |
| Verical | STA301A | 1,000 | - | - | 14.57 | 14.57 | 14.57 | 2020-03-12T17:48:07Z |
| B+D Enterprises | STA301A | 104 | 21.37 | 19.06 | 16.67 | 16.67 | 16.67 | 2017-10-11T19:13:48Z |
| NetroFlash | STA301A | 3,268 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T23:12:20Z |
| iodParts | STA301A | 600 | - | - | - | - | - | 2020-03-12T11:37:16Z |
| Sourceability | STA301A | 796 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| Quest | STA301A | 636 | 22.91 | 16.80 | 15.27 | 12.60 | 12.60 | 2020-03-12T10:11:39Z |
| Bison Technologies | STA301A-125278-SANKEN | 1,523 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| GreenTree Electronics | STA301A | 796 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| Dana Microsystems | STA301A | 1,600 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T20:03:08Z |
| Classic Components | STA301A | 613 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| Nexxon | STA301A | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | STA301A | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | STA301A | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | STA301A | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Sanken has several brands around the world that may have alternate names for STA301A due to regional differences or acquisition. STA301A may also be known as the following names:
- SANK
- Sanken Electric
- STR
- SKN
- SANKEN ELECTRIC CO LTD
- SK/SANKEN
- SANKEN/SK
- SANKENPb
- SANKEN ELECT
- ALLEGRO SANKEN
- Sanken Power System (UK) Ltd
- SANKEN-PB FREE
- SAK
- Sanken Microphones
- SANKEN ELECTRIC CO
- SANKEN AIR
- SANKENELECTR
- SANKEN POWER SYSTEMS
- Sanken Electronic