- Mfr. #:
- BP 104 F
- Description:
- Photodiodes Si-Pin Photodiode 800-1100nm range
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting Style: | Through Hole |
|---|---|
| Part # Aliases: | Q62702P0084 |
| Product Category: | Photodiodes |
| Product Type: | Photodiodes |
| Product: | PIN Photodiodes |
| Manufacturer: | Osram Opto Semiconductor |
| Subcategory: | Optical Detectors and Sensors |
| Brand: | OSRAM Opto Semiconductors |
| RoHS: | N |
| Package / Case: | DIL-2 |
| Qualification: | AEC-Q101 |
| Peak Wavelength: | 950 nm |
| Half Intensity Angle Degrees: | 60 deg |
| Length: | 5.4 mm |
| Width: | 4 mm |
| Photocurrent: | 34 uA |
| Noise Equivalent Power - NEP: | 3.6E-14 W/sqrt Hz |
| Fall Time: | 20 ns |
| Rise Time: | 20 ns |
| Vr - Reverse Voltage: | 20 V |
| Height: | 2.2 mm |
| Dark Current: | 2 nA |
| Pd - Power Dissipation: | 150 mW |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| If - Forward Current: | 100 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 1.3 V |
| Responsivity: | 0.7 A/W |
| Unit Weight: | 0.002540 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
BP 104 F Price & Stock
Osram Opto BP 104 F pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| element14 APAC | 2981610 | 780 | - | 5.96 | 3.86 | 2.57 | 2.17 | 2020-03-31T02:56:35Z |
| Chip One Stop Global | C1S543900299050 | 4,890 | - | 5.12 | 3.88 | 3.12 | 3.12 | 2020-03-30T14:43:05Z |
| Chip One Stop Global | C1S543900039449 | 765 | - | 6.11 | 4.63 | 4.10 | 4.10 | 2020-03-30T14:43:05Z |
| Conrad | 152952 | - | 8.46 | 8.46 | 8.46 | 8.46 | 8.46 | 2020-03-31T02:33:35Z |
| RS Components | 1925304 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-30T00:36:58Z |
| Farnell | 2981610 | 780 | - | 4.84 | 3.27 | 2.20 | 2.20 | 2020-03-31T02:02:42Z |
| Newark | 94AC3845 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-31T03:03:22Z |
| Freelance Electronics | BP104F | 1,000 | 3.64 | 3.64 | 3.64 | 2.26 | 2.26 | 2020-03-30T17:09:35Z |
| Sourceability | BP104F | 200 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| LTL Group | 3897879 | 15,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-29T06:52:29Z |
| Distrelec | 30127967 | 4,890 | 7.37 | 5.36 | 3.65 | 2.48 | 2.48 | 2020-03-31T10:13:48Z |
| Distrelec | 17522147 | 765 | - | 1.94 | 1.94 | 1.94 | 1.94 | 2020-03-31T10:13:48Z |
| Abacus Technologies | BP 104 F | 4,065 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| TransparentC | BP 104 F | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | BP 104 F | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | BP 104 F | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Osram Opto has several brands around the world that may have alternate names for BP 104 F due to regional differences or acquisition. BP 104 F may also be known as the following names:
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS
- Osram Opto Semiconductors Inc
- OSRAM OPTO SEMI
- Osram Opto Semiconductor
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH
- OSRAM OPTO SEMICONDU
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS INC(VA)
- OSRAMOPT
- OSRAM OPTO SEMICOND
- OSRAM Opto Semic
- OSRAM OPTO T/R
- OSRAM OPTO SEMICON
- OSRAMáOPTO SEMICONDUCTORS GMBH & CO
- OSRAM Semiconductor
- OSRAM Opto-Semicon's
- OSRAM OPTO SEMIS
- OSRAM OPTO simicondu
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTOR LED
- Osram / OSRAM Opto Semiconductors
- OSRAM OPTO SEMICONDUICTOR
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH (OS)
- OSRAM OPTO (SI
- OSRAM OPTO LED5
- Osram Opto Semiconducters
- OSRAM OPTO SEMCONDUCTOR