- Mfr. #:
- BPW 34 FS-Z
- Description:
- Photodiodes PHOTODIODE, SMT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| Type: | Silicon PIN Photodiode |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Part # Aliases: | Q65110A2700 |
| Product Category: | Photodiodes |
| Product Type: | Photodiodes |
| Product: | PIN Photodiodes |
| Manufacturer: | Osram Opto Semiconductor |
| Subcategory: | Optical Detectors and Sensors |
| Brand: | OSRAM Opto Semiconductors |
| RoHS: | N |
| Package / Case: | DIL-SMT-2 |
| Qualification: | AEC-Q101 |
| Peak Wavelength: | 950 nm |
| Half Intensity Angle Degrees: | 60 deg |
| Photocurrent: | 50 uA |
| Length: | 4.5 mm |
| Noise Equivalent Power - NEP: | 4.3E-14 W/sqrt Hz |
| Width: | 4 mm |
| Fall Time: | 20 ns |
| Rise Time: | 20 ns |
| Dark Current: | 2 nA |
| Vr - Reverse Voltage: | 16 V |
| Factory Pack Quantity: | 1500 |
| Pd - Power Dissipation: | 150 mW |
| If - Forward Current: | 100 mA |
| Vf - Forward Voltage: | 1.3 V |
| Height: | 1.2 mm |
| Responsivity: | 0.59 A/W |
| Unit Weight: | 0.001517 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
BPW 34 FS-Z Price & Stock
Osram Opto BPW 34 FS-Z pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 475-3518-1-ND | 13,466 | 8.66 | 6.75 | 4.34 | 3.66 | 3.66 | 2019-12-14T13:54:59Z |
| Digi-Key | 475-3518-6-ND | 13,466 | 8.66 | 6.75 | 4.34 | 3.66 | 3.66 | 2019-12-14T13:54:59Z |
| Digi-Key | 475-3518-2-ND | 10,500 | - | - | - | - | 2.48 | 2019-12-14T13:54:59Z |
| Mouser | 720-BPW34FS-Z | 14,365 | 7.88 | 6.39 | 3.95 | 2.77 | 2.50 | 2019-12-14T07:11:44Z |
| element14 APAC | 2981625 | 560 | - | 6.82 | 4.20 | 3.58 | 3.58 | 2019-12-14T02:38:11Z |
| Arrow Electronics | BPW 34 FS-Z | 1,500 | - | - | - | - | 2.43 | 2019-12-14T15:33:53Z |
| TTI | Q65110A2700 | 3,000 | - | - | - | - | 2.71 | 2019-12-14T09:18:40Z |
| Avnet | Q65110A2700 | - | - | - | - | - | 2.51 | 2019-12-14T01:48:28Z |
| Farnell | 2981625 | 560 | - | 7.31 | 4.40 | 3.29 | 3.29 | 2019-12-14T02:46:16Z |
| Farnell | 2981625RL | - | - | - | - | 3.29 | 3.29 | 2019-12-14T02:46:16Z |
| Newark | 94AC3859 | 560 | 7.88 | 6.39 | 3.95 | 2.77 | 2.77 | 2019-12-13T13:14:58Z |
| Avnet Europe | Q65110A2700 | 148,300 | - | - | - | - | 2.76 | 2019-12-14T07:58:26Z |
| NAC Semi | XSKDRABV0030238 | 24,650 | - | - | - | - | 2.86 | 2019-12-14T13:24:00Z |
| LTL Group | 6817179 | 34,300 | - | - | - | - | - | 2019-12-14T06:25:25Z |
| GreenTree Electronics | Q65110A2700 | 12,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Dana Microsystems | BPW34FS-Z | 1,743 | - | - | - | - | - | 2019-12-14T20:42:37Z |
| Abacus Technologies | BPW34FS-Z | 62,308 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | BPW 34 FS-Z | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | BPW 34 FS-Z | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Osram Opto has several brands around the world that may have alternate names for BPW 34 FS-Z due to regional differences or acquisition. BPW 34 FS-Z may also be known as the following names:
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS
- Osram Opto Semiconductors Inc
- OSRAM OPTO SEMI
- Osram Opto Semiconductor
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH
- OSRAM OPTO SEMICONDU
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS INC(VA)
- OSRAMOPT
- OSRAM OPTO SEMICOND
- OSRAM Opto Semic
- OSRAM OPTO T/R
- OSRAM OPTO SEMICON
- OSRAMáOPTO SEMICONDUCTORS GMBH & CO
- OSRAM Semiconductor
- OSRAM Opto-Semicon's
- OSRAM OPTO SEMIS
- OSRAM OPTO simicondu
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTOR LED
- Osram / OSRAM Opto Semiconductors
- OSRAM OPTO SEMICONDUICTOR
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH (OS)
- OSRAM OPTO (SI
- OSRAM OPTO LED5
- Osram Opto Semiconducters
- OSRAM OPTO SEMCONDUCTOR