- Mfr. #:
- BPW85B
- Description:
- Phototransistors NPN Phototransistor 70V 100mW 850nm
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Brand: | Vishay Semiconductors |
| Manufacturer: | Vishay |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | T-1 |
| Product Category: | Phototransistors |
| Product: | Phototransistors |
| Product Type: | Phototransistors |
| Subcategory: | Optical Detectors and Sensors |
| Lens Color/Style: | Clear |
| Type: | Chip |
| Packaging: | Bulk |
| Peak Wavelength: | 850 nm |
| Wavelength: | 850 nm |
| Collector-Emitter Breakdown Voltage: | 70 V |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 70 V |
| Factory Pack Quantity: | 5000 |
| Maximum On-State Collector Current: | 50 mA |
| Height: | 4.5 mm |
| Light Current: | 4 mA |
| Length: | 3.4 mm |
| Width: | 3.4 mm |
| Half Intensity Angle Degrees: | 25 deg |
| Dark Current: | 200 nA |
| Pd - Power Dissipation: | 100 mW |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 0.3 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of BPW85B at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
BPW85B Price & Stock
Vishay BPW85B pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | BPW85B-ND | 5,023 | 4.76 | 3.70 | 2.37 | 1.58 | 1.40 | 2020-01-13T13:58:39Z |
| RS Components | 7082829P | 3,800 | - | - | 2.52 | 2.42 | 2.42 | 2020-01-13T09:01:50Z |
| RS Components | 7082829 | 70 | - | 3.33 | 2.95 | 2.84 | 2.84 | 2020-01-13T09:01:50Z |
| RS Components | 1452619 | - | - | - | - | 1.50 | 1.50 | 2020-01-13T09:01:50Z |
| Mouser | 782-BPW85B | 403 | 4.76 | 3.44 | 2.37 | 1.54 | 1.41 | 2020-01-04T10:08:13Z |
| element14 APAC | 1612662 | 4,704 | 5.05 | 3.66 | 2.53 | 1.64 | 1.50 | 2020-01-14T02:21:40Z |
| Arrow Electronics | BPW85B | 36 | 4.21 | 3.20 | 2.31 | 1.54 | 1.44 | 2020-01-14T16:09:04Z |
| Verical | BPW85B | 394 | - | - | - | 0.855 | 0.855 | 2020-01-14T18:01:40Z |
| Verical | BPW85B | 36 | - | - | 4.21 | 4.21 | 4.21 | 2020-01-14T18:01:40Z |
| Avnet | 32C9162 | - | 4.76 | 3.38 | 2.54 | 2.54 | 2.54 | 2020-01-14T02:49:53Z |
| Avnet | BPW85B | - | - | - | - | - | 1.49 | 2020-01-14T02:49:53Z |
| TTI | BPW85B | - | - | - | - | - | - | 2020-01-14T09:21:46Z |
| Farnell | 1612662 | 5,091 | - | 4.00 | 2.46 | 1.63 | 1.63 | 2020-01-14T03:05:10Z |
| Newark | 32C9162 | 849 | 5.95 | 4.30 | 2.96 | 1.93 | 1.81 | 2020-01-14T02:59:24Z |
| Rutronik | IR5144 | 4,000 | - | - | - | 1.28 | 1.02 | 2020-01-10T03:23:55Z |
| Avnet Europe | BPW85B | 1,200 | 1.84 | 1.66 | 1.38 | 1.38 | 1.38 | 2020-01-14T09:02:47Z |
| J2 Sourcing | BPW85B | 93 | - | - | - | - | - | 2019-12-13T09:52:53Z |
| Hermes Engineering | BPW85B | 5,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T05:33:54Z |
| LTL Group | 3898017 | 3,001 | - | - | - | - | - | 2020-01-14T06:10:10Z |
| 4 Star Electronics | BPW85B | 15,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-14T22:13:49Z |
| TME | BPW85B | 436 | - | 2.03 | 1.30 | 1.10 | 1.10 | 2020-01-14T11:00:02Z |
| Classic Components | BPW85B | 11,550 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Abacus Technologies | BPW85B | 8,531 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Nexxon | BPW85B | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | BPW85B | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | BPW85B | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | BPW85B | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Vishay has several brands around the world that may have alternate names for BPW85B due to regional differences or acquisition. BPW85B may also be known as the following names:
- VIS
- VISH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY INC
- VISHA
- VISHAY THIN FILM
- VISHAY INTERTECHNOLOGY
- VISHY
- VISAHY
- VISH/IR
- VSHY
- VSH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PTE LTD
- VISHAY ELECTRONIC
- VSHAY
- VISHAY FOIL RESISTORS
- VISHAY AMERICAS INC
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PT
- VISHAY AMERICAS
- VISHAY ELECTRO-FILMS
- VISHAY COMPONENTS
- Vishay Semiconductors
- VISHAY COMPONENTS NEDERLAND
- VISHAY INTERTEC
- VISHAY FOIL RESISTORS / VPG
- VISHAY OPTO
- Vishay Intertechnology Inc.