- Mfr. #:
- BPW76A
- Description:
- Optical Sensors Phototransistors NPN Phototransistor 80V 250mW 850nm
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | VISHAY |
|---|---|
| Orientation | Top View |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | TO-18 |
| Product | Phototransistors |
| Product Category | Optical Sensors - Phototransistors |
| Type | Chip |
| Packaging | Bulk |
| Wavelength | 850nm |
| Viewing-Angle | 80° |
| Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max | 80 V |
| Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max | 70V |
| Collector-Emitter-Breakdown-Voltage | 70 V |
| Current-Collector-Ic-Max | 50mA |
| Maximum-On-State-Collector-Current | 50 mA |
| Power-Max | 250mW |
| Pd-Power-Dissipation | 250 mW |
| Current-Dark-Id-Max | 100nA |
| Dark-Current | 100 nA |
| Light-Current | 0.8 mA |
| Collector-Emitter-Saturation-Voltage | 0.15 V |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Series | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 125 C |
More Information
Part No. BPW76A is now available at OMO. Request a quote of BPW76A please use the request quote or email us a RFQ.
BPW76A Price & Stock
Vishay BPW76A pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 751-1018-ND | 4,400 | 26.81 | 22.34 | 15.64 | 11.89 | 11.17 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| RS Components | 8151248P | 1,755 | - | - | - | 11.79 | 11.79 | 2020-01-20T13:42:40Z |
| RS Components | 8151248 | 220 | - | 20.22 | 20.22 | 11.79 | 11.79 | 2020-01-20T13:42:40Z |
| RS Components | 1656187 | - | - | - | - | 12.87 | 12.87 | 2020-01-20T13:42:40Z |
| Mouser | 782-BPW76A | 2,428 | 26.81 | 20.98 | 15.54 | 11.81 | 11.81 | 2020-01-21T03:49:24Z |
| element14 APAC | 1612658 | 1,113 | 30.31 | 25.27 | 17.69 | 13.44 | 12.64 | 2020-01-22T02:26:40Z |
| Verical | BPW76A | 778 | - | - | 14.01 | 13.26 | 13.26 | 2020-01-17T17:57:13Z |
| Avnet | 32C9154 | - | 26.81 | 20.98 | 15.54 | 15.54 | 15.54 | 2020-01-21T02:46:35Z |
| Avnet | BPW76A | - | - | - | - | 13.01 | 11.46 | 2020-01-21T02:46:35Z |
| TTI | BPW76A | - | - | - | - | - | - | 2020-01-21T07:20:20Z |
| Farnell | 1612658 | 1,173 | 30.41 | 20.27 | 14.19 | 11.25 | 11.25 | 2020-01-21T02:58:13Z |
| Newark | 32C9154 | 778 | 9.95 | 9.95 | 9.95 | 9.95 | 9.95 | 2020-01-21T03:54:53Z |
| Avnet Europe | BPW76A | - | 15.16 | 13.95 | 11.67 | 11.67 | 11.67 | 2020-01-21T08:52:48Z |
| Allied Electronics & Automation | 70616836 | - | - | - | - | 20.67 | 20.67 | 2020-01-21T11:36:44Z |
| Sourceability | BPW76A | 994 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T21:24:21Z |
| Classic Components | BPW76A | 15,400 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Au Ling | BPW76A | Contact | - | - | - | - | - | 2019-11-27T14:34:02Z |
| C Plus Electronics | BPW76A | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Sierra IC | BPW76A | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Vishay has several brands around the world that may have alternate names for BPW76A due to regional differences or acquisition. BPW76A may also be known as the following names:
- VIS
- VISH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY INC
- VISHA
- VISHAY THIN FILM
- VISHAY INTERTECHNOLOGY
- VISHY
- VISAHY
- VISH/IR
- VSHY
- VSH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PTE LTD
- VISHAY ELECTRONIC
- VSHAY
- VISHAY FOIL RESISTORS
- VISHAY AMERICAS INC
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PT
- VISHAY AMERICAS
- VISHAY ELECTRO-FILMS
- VISHAY COMPONENTS
- Vishay Semiconductors
- VISHAY COMPONENTS NEDERLAND
- VISHAY INTERTEC
- VISHAY FOIL RESISTORS / VPG
- VISHAY OPTO
- Vishay Intertechnology Inc.