- Mfr. #:
- BPW77NA
- Description:
- Phototransistors 10 Degree 250mW
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Brand: | Vishay Semiconductors |
| Manufacturer: | Vishay |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-18 |
| Product Category: | Phototransistors |
| Product: | Phototransistors |
| Product Type: | Phototransistors |
| Subcategory: | Optical Detectors and Sensors |
| Lens Color/Style: | Clear |
| Type: | Chip |
| Packaging: | Bulk |
| Peak Wavelength: | 850 nm |
| Wavelength: | 850 nm |
| Collector-Emitter Breakdown Voltage: | 70 V |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 70 V |
| Height: | 6.15 mm |
| Maximum On-State Collector Current: | 50 mA |
| Length: | 5.5 mm |
| Width: | 5.5 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 250 mW |
| Light Current: | 15 mA |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Dark Current: | 100 nA |
| Half Intensity Angle Degrees: | 10 deg |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 0.15 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of BPW77NA at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
BPW77NA Price & Stock
Vishay BPW77NA pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RS Components | 8151250P | 1,110 | - | - | 14.08 | 12.27 | 12.27 | 2020-01-13T09:01:50Z |
| RS Components | 8151250 | 85 | - | 23.46 | 14.08 | 12.27 | 12.27 | 2020-01-13T09:01:50Z |
| RS Components | 1656188 | - | - | - | - | 10.22 | 10.22 | 2020-01-13T09:01:50Z |
| element14 APAC | 1612659 | 202 | 25.23 | 19.31 | 14.71 | 11.13 | 10.68 | 2020-01-14T02:21:40Z |
| Digi-Key | 751-1020-ND | - | 23.81 | 19.84 | 13.89 | 10.56 | 9.92 | 2020-01-13T13:58:39Z |
| TTI | BPW77NA | - | - | - | 12.77 | 11.46 | 11.46 | 2020-01-14T09:21:46Z |
| Avnet | BPW77NA | - | - | - | - | 11.55 | 10.17 | 2020-01-14T02:49:53Z |
| Mouser | 78-BPW77NA | - | 23.81 | 18.22 | 13.87 | 10.49 | 9.87 | 2020-01-14T13:15:42Z |
| Farnell | 1612659 | 202 | 27.95 | 19.06 | 14.38 | 10.79 | 10.79 | 2020-01-14T03:05:10Z |
| Newark | 95B4218 | 202 | 28.57 | 20.01 | 15.25 | 11.53 | 11.11 | 2020-01-14T13:15:42Z |
| Avnet Europe | BPW77NA | - | 13.52 | 12.44 | 10.41 | 10.41 | 10.41 | 2020-01-14T09:02:47Z |
| Jameco | 120221 | 472 | 23.40 | 19.25 | 14.42 | 14.42 | 14.42 | 2020-01-14T19:05:34Z |
| iodParts | BPW77NA | 353 | - | - | - | - | - | 2020-01-14T11:31:51Z |
| Dana Microsystems | BPW77NA | 1,888 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T15:30:26Z |
| TME | BPW77NA | - | - | - | - | - | - | 2020-01-14T11:00:02Z |
| Abacus Technologies | BPW77NA | 1,016 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Au Ling | BPW77NA | Contact | - | - | - | - | - | 2019-11-27T14:34:02Z |
| Nexxon | BPW77NA | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | BPW77NA | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | BPW77NA | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Vishay has several brands around the world that may have alternate names for BPW77NA due to regional differences or acquisition. BPW77NA may also be known as the following names:
- VIS
- VISH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY INC
- VISHA
- VISHAY THIN FILM
- VISHAY INTERTECHNOLOGY
- VISHY
- VISAHY
- VISH/IR
- VSHY
- VSH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PTE LTD
- VISHAY ELECTRONIC
- VSHAY
- VISHAY FOIL RESISTORS
- VISHAY AMERICAS INC
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PT
- VISHAY AMERICAS
- VISHAY ELECTRO-FILMS
- VISHAY COMPONENTS
- Vishay Semiconductors
- VISHAY COMPONENTS NEDERLAND
- VISHAY INTERTEC
- VISHAY FOIL RESISTORS / VPG
- VISHAY OPTO
- Vishay Intertechnology Inc.