- Mfr. #:
- BPX 85
- Description:
- Phototransistors PHOTOTRANSISTOR
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Lens Color/Style: | Transparent |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Type: | Silicon NPN Phototransistor Arrays |
| Part # Aliases: | Q62702P0031 |
| Product: | Phototransistors |
| Product Type: | Phototransistors |
| Product Category: | Phototransistors |
| Manufacturer: | Osram Opto Semiconductor |
| Subcategory: | Optical Detectors and Sensors |
| Brand: | OSRAM Opto Semiconductors |
| Package / Case: | Miniature Array |
| Pd - Power Dissipation: | 90 mW |
| Peak Wavelength: | 850 nm |
| Wavelength: | 850 nm |
| Length: | 7.4 mm |
| Fall Time: | 6 us |
| Rise Time: | 6 us |
| Maximum On-State Collector Current: | 50 mA |
| Collector-Emitter Breakdown Voltage: | 35 V |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 35 V |
| Light Current: | 320 uA |
| Height: | 3.4 mm |
| Half Intensity Angle Degrees: | 18 deg |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 150 mW |
| Factory Pack Quantity: | 125 |
| Width: | 1.8 mm |
| Dark Current: | 1 nA |
| Unit Weight: | 0.007055 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Propagation Delay - Max: | - |
| Output Current: | - |
| Operating Supply Voltage: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 80 C |
More Information
parts# BPX 85 is available at OMO Electronic, see description of BPX 85 as below .
use the request quote form to request BPX 85 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for BPX 85 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
BPX 85 Price & Stock
Osram Opto BPX 85 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RS Components | 6655274 | 140 | 15.62 | 15.60 | 12.49 | 12.01 | 12.01 | 2020-03-12T23:51:12Z |
| RS Components | 6655274P | 25 | - | 15.60 | 12.49 | 12.01 | 12.01 | 2020-03-12T23:51:12Z |
| RS Components | 1685366 | - | - | - | - | 10.02 | 10.02 | 2020-03-12T23:51:12Z |
| Mouser | 720-BPX85 | 248 | 14.66 | 13.28 | 8.85 | 7.24 | 7.24 | 2020-03-13T22:00:12Z |
| Digi-Key | BPX85-ND | - | - | - | - | 7.91 | 7.91 | 2020-03-16T13:02:28Z |
| Chip One Stop Global | C1S543900051034 | 5 | 17.62 | 15.69 | 15.69 | 15.69 | 15.69 | 2020-03-16T14:38:50Z |
| element14 APAC | 2981637 | - | 16.26 | 14.74 | 9.82 | 7.59 | 7.59 | 2020-03-12T13:48:22Z |
| Avnet | Q62702P0031 | - | - | - | - | 7.04 | 6.45 | 2020-03-14T03:37:25Z |
| TTI | Q62702P0031 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-14T07:31:27Z |
| Farnell | 2981637 | - | 15.25 | 9.83 | 7.69 | 7.69 | 7.69 | 2020-03-14T01:50:32Z |
| Newark | 94AC3871 | - | 15.05 | 13.64 | 9.09 | 7.44 | 7.44 | 2020-03-16T02:43:27Z |
| Avnet Europe | Q62702P0031 | - | 9.02 | 8.12 | 7.31 | 7.31 | 7.31 | 2020-03-16T07:14:38Z |
| LTL Group | 3898042 | 1,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-13T01:11:39Z |
| Distrelec | 30127994 | 5 | 13.48 | 11.12 | 8.59 | 7.27 | 7.27 | 2020-03-17T00:12:36Z |
| Abacus Technologies | BPX 85 | 46 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| Hamilton Americas | BPX 85 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-15T23:06:47Z |
| Nexxon | BPX 85 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | BPX 85 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | BPX 85 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Osram Opto has several brands around the world that may have alternate names for BPX 85 due to regional differences or acquisition. BPX 85 may also be known as the following names:
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS
- Osram Opto Semiconductors Inc
- OSRAM OPTO SEMI
- Osram Opto Semiconductor
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH
- OSRAM OPTO SEMICONDU
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS INC(VA)
- OSRAMOPT
- OSRAM OPTO SEMICOND
- OSRAM Opto Semic
- OSRAM OPTO T/R
- OSRAM OPTO SEMICON
- OSRAMáOPTO SEMICONDUCTORS GMBH & CO
- OSRAM Semiconductor
- OSRAM Opto-Semicon's
- OSRAM OPTO SEMIS
- OSRAM OPTO simicondu
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTOR LED
- Osram / OSRAM Opto Semiconductors
- OSRAM OPTO SEMICONDUICTOR
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH (OS)
- OSRAM OPTO (SI
- OSRAM OPTO LED5
- Osram Opto Semiconducters
- OSRAM OPTO SEMCONDUCTOR