- Mfr. #:
- BPX 86
- Description:
- Optical Sensors Phototransistors PHOTOTRANSISTOR
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Orientation | Top View |
|---|---|
| Mounting-Style | Through Hole |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Silicon NPN Phototransistor Arrays |
| Part-#-Aliases | Q62702P0022 |
| Product | Phototransistors |
| Manufacturer | OSRAM Opto Semiconductors Inc. |
| Package-Case | Miniature Array |
| Product Category | IC Chips |
| Packaging | Bulk |
| Power-Max | 90mW |
| Pd-Power-Dissipation | 90 mW |
| Wavelength | 850nm |
| Rise-Time | 6 us |
| Fall-Time | 6 us |
| Current-Collector-Ic-Max | 50mA |
| Maximum-On-State-Collector-Current | 50 mA |
| Viewing-Angle | 36° |
| Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max | 35V |
| Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max | 35 V |
| Collector-Emitter-Breakdown-Voltage | 35 V |
| Light-Current | 320 uA |
| Current-Dark-Id-Max | 1nA |
| Collector-Emitter-Saturation-Voltage | 150 mW |
| Dark-Current | 1 nA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 80°C (TA) |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Output-Current | - |
| Series | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 80 C |
More Information
Request a quote BPX 86 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of BPX 86 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
BPX 86 Price & Stock
Osram Opto BPX 86 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RS Components | 6655277P | 687 | - | 63.43 | 62.81 | 62.81 | 62.81 | 2019-11-14T15:41:31Z |
| RS Components | 6655277 | 45 | 72.39 | 63.43 | 62.81 | 62.81 | 62.81 | 2019-11-14T15:41:31Z |
| RS Components | 1685367 | - | - | - | 54.81 | 54.81 | 54.81 | 2019-11-14T15:41:31Z |
| Mouser | 720-BPX86 | 65 | 89.01 | 80.60 | 53.69 | 41.56 | 39.67 | 2019-11-12T20:12:49Z |
| element14 APAC | 2981638 | 20 | 102.86 | 93.22 | 62.21 | 44.17 | 44.17 | 2019-11-15T02:02:16Z |
| Arrow Electronics | BPX 86 | 200 | - | - | 54.58 | 42.32 | 42.32 | 2019-11-14T15:23:57Z |
| Digi-Key | BPX86-ND | - | - | - | - | 49.90 | 49.90 | 2019-11-14T13:34:11Z |
| Chip One Stop Global | C1S543900052547 | 180 | 104.07 | 77.52 | 62.38 | 62.38 | 62.38 | 2019-11-15T13:03:30Z |
| Avnet | Q62702P0022 | - | - | - | - | 39.29 | 38.18 | 2019-11-15T02:26:35Z |
| TTI | Q62702P0022 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-14T07:08:52Z |
| Farnell | 2981638 | 20 | 108.21 | 70.81 | 58.89 | 58.89 | 58.89 | 2019-11-15T02:35:46Z |
| Newark | 94AC3872 | 20 | 89.01 | 80.60 | 53.69 | 43.95 | 43.95 | 2019-11-12T20:12:49Z |
| Newark | 31AC8208 | - | 54.53 | 54.53 | 54.53 | 46.12 | 44.72 | 2019-11-12T20:12:49Z |
| Distrelec | 30127995 | 180 | 84.82 | 67.72 | 50.69 | 42.18 | 42.18 | 2019-11-15T11:06:02Z |
| Rutronik | IR424 | - | - | - | - | 52.08 | 50.30 | 2019-11-15T02:23:46Z |
| Avnet Europe | Q62702P0022 | - | 52.76 | 47.48 | 42.73 | 42.73 | 42.73 | 2019-11-15T07:33:47Z |
| LTL Group | 3898043 | 1,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-10T03:06:17Z |
| Dana Microsystems | BPX86 | 18,256 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Classic Components | BPX 86 | 231 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Abacus Technologies | BPX 86 | 4,065 | - | - | - | - | - | 2019-11-14T23:53:16Z |
| North Star Micro | BPX 86 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | BPX 86 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Osram Opto has several brands around the world that may have alternate names for BPX 86 due to regional differences or acquisition. BPX 86 may also be known as the following names:
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS
- Osram Opto Semiconductors Inc
- OSRAM OPTO SEMI
- Osram Opto Semiconductor
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH
- OSRAM OPTO SEMICONDU
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS INC(VA)
- OSRAMOPT
- OSRAM OPTO SEMICOND
- OSRAM Opto Semic
- OSRAM OPTO T/R
- OSRAM OPTO SEMICON
- OSRAMáOPTO SEMICONDUCTORS GMBH & CO
- OSRAM Semiconductor
- OSRAM Opto-Semicon's
- OSRAM OPTO SEMIS
- OSRAM OPTO simicondu
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTOR LED
- Osram / OSRAM Opto Semiconductors
- OSRAM OPTO SEMICONDUICTOR
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH (OS)
- OSRAM OPTO (SI
- OSRAM OPTO LED5
- Osram Opto Semiconducters
- OSRAM OPTO SEMCONDUCTOR