- Mfr. #:
- BPX 87
- Description:
- Optical Sensors Phototransistors PHOTOTRANSISTOR
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Orientation | Top View |
|---|---|
| Mounting-Style | Through Hole |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Type | Silicon NPN Phototransistor Arrays |
| Part-#-Aliases | Q62702P0032 |
| Product | Phototransistors |
| Product Category | Optical Sensors - Photodiodes |
| Manufacturer | OSRAM Opto Semiconductors Inc. |
| Package-Case | Miniature Array |
| Packaging | Bulk |
| Power-Max | 90mW |
| Pd-Power-Dissipation | 90 mW |
| Wavelength | 850nm |
| Rise-Time | 6 us |
| Fall-Time | 6 us |
| Current-Collector-Ic-Max | 50mA |
| Maximum-On-State-Collector-Current | 50 mA |
| Viewing-Angle | 36° |
| Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max | 35V |
| Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max | 35 V |
| Collector-Emitter-Breakdown-Voltage | 35 V |
| Light-Current | 320 uA |
| Current-Dark-Id-Max | 1nA |
| Collector-Emitter-Saturation-Voltage | 150 mW |
| Dark-Current | 1 nA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 80°C (TA) |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Output-Current | - |
| Series | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 80 C |
More Information
The price and lead time for BPX 87 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
BPX 87 Price & Stock
Osram Opto BPX 87 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 720-BPX87 | 100 | 16.93 | 16.21 | 10.81 | 9.73 | 9.73 | 2020-03-03T00:15:16Z |
| element14 APAC | 2981639 | 95 | 19.25 | 18.41 | 12.28 | 11.06 | 11.06 | 2020-03-03T14:47:10Z |
| Digi-Key | BPX87-ND | - | - | - | 10.81 | 10.81 | 10.81 | 2020-03-02T14:01:37Z |
| Chip One Stop Global | C1S543900303186 | 80 | 25.68 | 19.15 | 16.33 | 16.33 | 16.33 | 2020-03-03T13:22:47Z |
| Avnet | Q62702P0032 | - | - | - | 10.96 | 8.82 | 8.82 | 2020-03-03T02:23:07Z |
| TTI | Q62702P0032 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-03T07:25:51Z |
| Farnell | 2981639 | 95 | 18.62 | 14.83 | 10.72 | 10.72 | 10.72 | 2020-03-03T03:11:53Z |
| Newark | 94AC3873 | 95 | 13.89 | 12.98 | 10.74 | 9.12 | 9.12 | 2020-03-03T03:06:37Z |
| Avnet Europe | Q62702P0032 | - | 12.34 | 11.10 | 9.99 | 9.99 | 9.99 | 2020-03-03T08:12:42Z |
| LTL Group | 3898044 | 1,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T01:51:57Z |
| Distrelec | 30127996 | 80 | 20.41 | 19.34 | 16.33 | 13.37 | 13.37 | 2020-03-03T11:13:37Z |
| Dana Microsystems | BPX87 | 2,300 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| Abacus Technologies | BPX 87 | 4,065 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| Sierra IC | BPX 87 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | BPX 87 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Osram Opto has several brands around the world that may have alternate names for BPX 87 due to regional differences or acquisition. BPX 87 may also be known as the following names:
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS
- Osram Opto Semiconductors Inc
- OSRAM OPTO SEMI
- Osram Opto Semiconductor
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH
- OSRAM OPTO SEMICONDU
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS INC(VA)
- OSRAMOPT
- OSRAM OPTO SEMICOND
- OSRAM Opto Semic
- OSRAM OPTO T/R
- OSRAM OPTO SEMICON
- OSRAMáOPTO SEMICONDUCTORS GMBH & CO
- OSRAM Semiconductor
- OSRAM Opto-Semicon's
- OSRAM OPTO SEMIS
- OSRAM OPTO simicondu
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTOR LED
- Osram / OSRAM Opto Semiconductors
- OSRAM OPTO SEMICONDUICTOR
- OSRAM OPTO SEMICONDUCTORS GMBH (OS)
- OSRAM OPTO (SI
- OSRAM OPTO LED5
- Osram Opto Semiconducters
- OSRAM OPTO SEMCONDUCTOR