- Mfr. #:
- EL2630S(TA)
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Product Category | Optoisolators - Logic Output |
| Output-Type | Open Collector |
| Manufacturer | Everlight Electronics Co Ltd |
| Input-Type | DC |
| Package-Case | 8-SMD, Gull Wing |
| Supplier-Device-Package | 8-SMD |
| Voltage-Supply | 7V |
| Common-Mode-Transient-Immunity-Min | 5kV/μs |
| Current-Output-Channel | 50mA |
| Voltage-Isolation | 5000Vrms |
| Rise-Fall-Time-Typ | 40ns, 10ns |
| Current-DC-Forward-If-Max | 20mA |
| Inputs-Side-1-Side-2 | 2/0 |
| Number-of-Channels | 2 |
| Data-Rate | 10Mbps |
| Propagation-Delay-tpLH-tpHL-Max | 100ns, 100ns |
| Voltage-Forward-Vf-Typ | 1.4V |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Series | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: EL2630S(TA) is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy EL2630S(TA),Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
EL2630S(TA) Price & Stock
Everlight EL2630S(TA) pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1080-1497-1-ND | - | 17.13 | 15.18 | 8.81 | 7.83 | 7.83 | 2020-03-01T13:58:12Z |
| Digi-Key | 1080-1497-6-ND | - | 17.13 | 15.18 | 8.81 | 7.83 | 7.83 | 2020-03-01T13:58:12Z |
| Digi-Key | 1080-1497-2-ND | - | - | - | - | 6.41 | 5.83 | 2020-03-01T13:58:12Z |
Alternate Names
Everlight has several brands around the world that may have alternate names for EL2630S(TA) due to regional differences or acquisition. EL2630S(TA) may also be known as the following names:
- EVERLIGHT ELECTRONICS CO LTD
- Everlight Electronics
- EVER
- EVL
- EVE
- EVERLIGH
- Everlight Electronic
- EVERLIGHT ELEC
- EVERLIGHT ELECT
- Everlight Americas
- EVERLIGHT INTERNATIONAL CORP
- EVERLIGHT ELECTRONICS CO LTD (VA)
- EVERLIGHT ELECTRONICS GMBH
- Everlight Electronics CO
- EVERLIGHT/LT
- Everlight International
- EVERLIGHT ELECTRONI
- EVERLIGHT CORPORATION
- EVERLIGHT ELECTRONICS INC
- EVRLIGHT
- EVERLIGHT T/R
- Everlight Opto
- EVEC