- Mfr. #:
- ST16C650ACJ44-F
- Description:
- UART Interface IC UART W/32BYTE FIFO
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| With-Modem-Control | Yes |
|---|---|
| With-False-Start-Bit-Detection | Yes |
| With-IrDA-Encoder-Decoder | Yes |
| With-Auto-Flow-Control | Yes |
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Series | ST16C650A |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Protocol | RS232, RS422, RS485 |
| Package-Case | PLCC-44 |
| Features | Internal Oscillator, Printer Port, Timer/Counter |
| Product Category | Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Supply-Voltage-Max | 5.5 V |
| Supplier-Device-Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Memory-Size | 32 B |
| Data-Rate-Max | 3.125Mbps |
| Data-Rate | 3.125 Mbps |
| Operating-Supply-Current | 3 mA |
| Voltage-Supply | 2.9 V ~ 5.5 V |
| Number-of-Channels | 1, UART |
| Unit-Weight | 0.084185 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
ST16C650ACJ44-F Price & Stock
Exar ST16C650ACJ44-F pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| North Star Micro | ST16C650ACJ44-F | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Exar has several brands around the world that may have alternate names for ST16C650ACJ44-F due to regional differences or acquisition. ST16C650ACJ44-F may also be known as the following names:
- EXAR CORPORATION
- EXAR CORP
- EXR
- EXA
- SIPEX/EXAR
- EXAR CORPORATION (VA)
- Exar/SIPEX
- SIPEX / ACQUIRED BY EXAR
- EXAR INTEGRATED SYSTEMS
- EXAR CORPORATION / SIPEX
- MICRO POWER SYSTEMS/EXAR
- EXAR CORPORATIO