- Mfr. #:
- LP2950ACZ-5.0
- Description:
- LDO Voltage Regulators
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 30V |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | TO-92-3 |
| Supplier-Device-Package | TO-92-3 |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Type | Micropower Quiesscent Current Voltage |
| Output-Type | Fixed |
| Product | Adjustable Micropower Voltage Regulator |
| Ib-Input-Bias-Current | 75 uA |
| Voltage-Output | 5V |
| Output-Voltage | 5 V |
| Input-Voltage-MAX | 30 V |
| Current-Output | 100mA |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.35V @ 100mA |
| Output-Current | 0.1 A |
| Load-Regulation | 0.1 % |
| Line-Regulation | 0.1 % |
| Dropout-Voltage-Max | 0.08 V at 100 uA 0.45 V at 100 mA |
| Dropout-Voltage | 0.05 V at 100 uA 0.38 V at 100 mA |
| Unit-Weight | 0.016000 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Input-Voltage-MIN | - 0.3 V |
| Current-Limit-Min | - |
| Series | - |
| Voltage-Regulation-Accuracy | +/- 0.5 % |
| Maximum-Operating-Temperature | + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
LP2950ACZ-5.0 Price & Stock
Texas Instruments LP2950ACZ-5.0 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | LP2950ACZ-5.0 | 123 | 4.05 | 4.05 | 3.59 | 3.27 | 3.27 | 2019-12-14T09:50:16Z |
| element14 APAC | 9489460 | 601 | 2.63 | 2.63 | 2.63 | 2.63 | 2.63 | 2019-12-18T02:28:36Z |
| Farnell | 9489460 | - | 7.02 | 7.02 | 4.68 | 3.27 | 2.82 | 2019-12-19T02:54:45Z |
| OMO Electronics | 188133 | 26,891 | - | - | 4.86 | 3.37 | 3.37 | 2019-12-19T10:41:18Z |
| Gerber | LP2950ACZ-5.0 | 736 | 2.57 | 2.57 | 2.57 | 2.57 | 2.57 | 2019-12-19T11:34:01Z |
| Freelance Electronics | LP2950ACZ5.0 | 103 | 218.59 | 173.88 | 135.79 | 135.79 | 135.79 | 2019-12-19T17:20:55Z |
| Freelance Electronics | LP2950ACZ-5.0 | 69 | 2.32 | 2.32 | 2.32 | 2.32 | 2.32 | 2019-12-19T17:20:55Z |
| Semi Source | LP2950ACZ-5.0 | 1 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T20:43:51Z |
| Component Electronics | LP2950ACZ-5.0 | 185 | 5.10 | 5.10 | 5.10 | 5.10 | 5.10 | 2019-11-26T21:24:43Z |
| Quest | LP2950ACZ 5.0 | 109 | - | - | - | - | - | 2019-12-19T11:15:58Z |
| Quest | LP2950ACZ-5.0 | 86 | 6.24 | 4.68 | 3.12 | 3.12 | 3.12 | 2019-12-19T11:15:58Z |
| Classic Components | LP2950ACZ-5.0 | 105 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T00:47:00Z |
| Direct Components | LP2950ACZ-5.0 | 18 | - | - | - | - | - | 2019-12-05T20:50:49Z |
| GreenTree Electronics | LP2950ACZ5.0 | 313 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Chip 1 Exchange | LP2950ACZ-5.0 | 1,813 | - | - | - | - | - | 2019-11-19T09:43:30Z |
| Dana Microsystems | LP2950ACZ-5.0 | 1,965 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T03:40:52Z |
| Abacus Technologies | LP2950ACZ5.0 | 2,279 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for LP2950ACZ-5.0 due to regional differences or acquisition. LP2950ACZ-5.0 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.