MAP55-4004G - Bel Power Solutions
Mfr. #:
MAP55-4004G
Description:
Switching Power Supplies POWER SUPPLY
Specifications
RoHS: Y
Product Type: Switching Power Supplies
Product Category: Switching Power Supplies
Load Regulation: Regulated
Open Frame/Enclosed: Open Frame
Series: MAP
Industry: Industrial, Commercial
Compliance: EN60950-1, IEC60950-1, UL/CSA60950-1
Approvals: EN60950-1, IEC60950-1, UL/CSA60950-1
Mounting Style: Chassis
Manufacturer: Bel Power Solutions
Brand: Bel Power Solutions
Subcategory: AC-DC Power Supply
Type: AC - DC Power Supply
Input Voltage: 90 VAC to 132 VAC, 175 VAC to 264 VAC
Width: 83.1 mm
Efficiency: 73 %
Output Current-Channel 1: 6 A
Output Power: 55 W
Power - Forced Air: 55 W
Output Voltage-Channel 1: 5 VDC
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz
Height: 40.6 mm
Power - Convection: 40 W
Isolation Voltage: 4.242 kVDC
Number of Outputs: 4 Output
Output Voltage-Channel 2: 24 VDC
Dimensions: 152.4 mm x 83.1 mm x 40.6 mm
Length: 152.4 mm
Factory Pack Quantity: 10
Output Current-Channel 2: 1.5 A
Output Current-Channel 3: 0.5 A
Output Current-Channel 4: 0.5 A
Operating Temperature Range: 0 C to + 70 C
Minimum Operating Temperature: 0 C
Output Voltage-Channel 3: - 15 VDC
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Output Voltage-Channel 4: + 15 VDC