- Mfr. #:
- MAP55-4004G
- Description:
- Switching Power Supplies POWER SUPPLY
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Product Type: | Switching Power Supplies |
| Product Category: | Switching Power Supplies |
| Load Regulation: | Regulated |
| Open Frame/Enclosed: | Open Frame |
| Series: | MAP |
| Industry: | Industrial, Commercial |
| Compliance: | EN60950-1, IEC60950-1, UL/CSA60950-1 |
| Approvals: | EN60950-1, IEC60950-1, UL/CSA60950-1 |
| Mounting Style: | Chassis |
| Manufacturer: | Bel Power Solutions |
| Brand: | Bel Power Solutions |
| Subcategory: | AC-DC Power Supply |
| Type: | AC - DC Power Supply |
| Input Voltage: | 90 VAC to 132 VAC, 175 VAC to 264 VAC |
| Width: | 83.1 mm |
| Efficiency: | 73 % |
| Output Current-Channel 1: | 6 A |
| Output Power: | 55 W |
| Power - Forced Air: | 55 W |
| Output Voltage-Channel 1: | 5 VDC |
| Input Frequency: | 47 Hz to 63 Hz |
| Height: | 40.6 mm |
| Power - Convection: | 40 W |
| Isolation Voltage: | 4.242 kVDC |
| Number of Outputs: | 4 Output |
| Output Voltage-Channel 2: | 24 VDC |
| Dimensions: | 152.4 mm x 83.1 mm x 40.6 mm |
| Length: | 152.4 mm |
| Factory Pack Quantity: | 10 |
| Output Current-Channel 2: | 1.5 A |
| Output Current-Channel 3: | 0.5 A |
| Output Current-Channel 4: | 0.5 A |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Output Voltage-Channel 3: | - 15 VDC |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Output Voltage-Channel 4: | + 15 VDC |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
MAP55-4004G Price & Stock
Bel Fuse MAP55-4004G pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 179-2987-ND | 45 | 1421.50 | 1332.69 | 1243.84 | 1243.84 | 1243.84 | 2019-12-12T13:48:06Z |
| Onlinecomponents.com | MAP55-4004G | 70 | 1360.92 | 1299.96 | 1231.42 | 1231.42 | 1231.42 | 2019-12-12T12:08:00Z |
| Mouser | 784-MAP55-4004G | 16 | 1421.58 | 1332.82 | 1243.83 | 1243.83 | 1243.83 | 2019-12-11T22:20:01Z |
| Verical | MAP55-4004G | 67 | 1485.53 | 1392.67 | 1392.67 | 1392.67 | 1392.67 | 2019-12-12T17:51:32Z |
| LCOMP | 43639898044 | - | 1437.66 | 1437.66 | 1437.66 | 1437.66 | 1437.66 | 2019-12-12T12:07:54Z |
| Electro Sonic | MAP554004G | 70 | 1401.75 | 1338.96 | 1268.36 | 1268.36 | 1268.36 | 2019-12-12T09:18:35Z |
| Master Electronics | MAP55-4004G | 70 | 1360.92 | 1299.96 | 1231.42 | 1231.42 | 1231.42 | 2019-12-12T10:07:12Z |
| Carlton-Bates | 43639898044 | - | 1437.66 | 1437.66 | 1437.66 | 1437.66 | 1437.66 | 2019-12-12T12:23:59Z |
| Avnet | MAP55-4004G | - | - | - | 1266.64 | 1105.87 | 1105.87 | 2019-12-12T03:42:17Z |
| Allied Electronics & Automation | 70908086 | 26 | 1374.74 | 1313.15 | 1275.13 | 1275.13 | 1275.13 | 2019-12-12T11:45:02Z |
| Avnet Europe | MAP55-4004G | - | - | - | 1412.11 | 1253.61 | 1253.61 | 2019-12-12T08:14:40Z |
| LTL Group | 3178886 | 138 | - | - | - | - | - | 2019-12-11T02:07:10Z |
Alternate Names
Bel Fuse has several brands around the world that may have alternate names for MAP55-4004G due to regional differences or acquisition. MAP55-4004G may also be known as the following names:
- BEL
- BEL FUSE INC
- BEL STEWART
- INNET
- BELL
- BELFUS
- BELF
- BEL STEWART CONNECTOR
- BEL FUSE LTD
- BEL STEWART CONNECTO
- BEL MAGNETIC SOLUTIONS
- Bel Power Products
- Bel Fuse - Circuit Protection
- BEL MAGNECTIC SOLUT
- BEL Group
- STEWART CONNECTOR SYSTEMS
- BEL FUSE INC (VA)
- BEL PATCH CORDS
- BEL ICM
- BEL STEWART CONN
- BEL STEWART GMBH
- STEWART C
- BEL FUSE / BEL STEWART
- BEL STEWART CONNECTORS
- Stewart Connector/Bel Fuse