- Mfr. #:
- MAX8654EVKIT+
- Description:
- Power Management IC Development Tools MAX8654 Eval Kit
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Type: | Voltage Regulators - Switching Regulators |
| Product Category: | Power Management IC Development Tools |
| Product Type: | Power Management IC Development Tools |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Brand: | Maxim Integrated |
| For Use With: | MAX8654 |
| Series: | MAX8654 |
| Part # Aliases: | MAX8654 |
| Tool Is For Evaluation Of: | MAX8654 |
| Product: | Evaluation Kits |
| Subcategory: | Development Tools |
| Packaging: | Bulk |
| Output Current: | 8 A |
| Input Voltage: | 4.5 V to 14 V |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Output Voltage: | 0.6 V to 0.85 V |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
MAX8654EVKIT+ is available at OMO Electronic.We can offer MAX8654EVKIT+ for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
MAX8654EVKIT+ Price & Stock
Maxim Integrated MAX8654EVKIT+ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MAX8654EVKIT+-ND | 1 | 798.25 | 798.25 | 798.25 | 798.25 | 798.25 | 2020-05-06T13:26:09Z |
| Mouser | 700-MAX8654EVKIT+ | 3 | 794.35 | 794.35 | 794.35 | 794.35 | 794.35 | 2020-05-06T16:39:48Z |
| Avnet | MAX8654EVKIT+ | - | 799.08 | 799.08 | 799.08 | 799.08 | 799.08 | 2020-05-02T01:42:31Z |
| LTL Group | 4113364 | 3 | - | - | - | - | - | 2020-05-07T03:15:26Z |
| North Star Micro | MAX8654EVKIT+ | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | MAX8654EVKIT+ | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX8654EVKIT+ due to regional differences or acquisition. MAX8654EVKIT+ may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron