- Mfr. #:
- MCR006YRTF8201
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Tolerance | ±1% |
|---|---|
| Composition | Thick Film |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor |
| Series | MCR |
| Packaging | Digi-ReelR Alternate Packaging |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Resistance-Ohms | 8.2k |
| Number-of-Terminations | 2 |
| Package-Case | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier-Device-Package | 0201 (0603 Metric) |
| Power-Watts | 0.05W, 1/20W |
| Size-Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height | 0.010" (0.26mm) |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature-Coefficient | -200/ +600ppm/°C |
| Features | - |
| Failure-Rate | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
MCR006YRTF8201 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
MCR006YRTF8201 Price & Stock
Rohm MCR006YRTF8201 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | RHM8.2KCBCT-ND | 13,863 | 0.777 | 0.396 | 0.162 | 0.072 | 0.052 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Digi-Key | RHM8.2KCBDKR-ND | 13,863 | 0.777 | 0.396 | 0.162 | 0.072 | 0.052 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Sourceability | MCR006YRTF8201 | 10,429 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T21:24:21Z |
| Quest | MCR006YRTF8201 | 8,343 | - | 1.55 | 0.699 | 0.466 | 0.311 | 2020-01-20T11:23:56Z |
| Classic Components | MCR006YRTF8201 | 8,030 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| C Plus Electronics | MCR006YRTF8201 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | MCR006YRTF8201 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Rohm has several brands around the world that may have alternate names for MCR006YRTF8201 due to regional differences or acquisition. MCR006YRTF8201 may also be known as the following names:
- ROHM SEMICONDUCTOR
- RHOM
- ROH
- ROHM CO LTD
- RHM
- ROHM ELECTRONICS
- ROM
- ROHS
- ROHN
- ROMH
- ROHM SEMI
- ROHM CORP
- ROHM CORPORATION
- MIYA
- Rohm Company Limited
- ROHM CO
- ROHM ELEC
- ROHM ELECTRO
- ROHM SEMICONDUCTOR(VA)
- ROHM COMPANY LTD
- ROHM INC
- ROHM/MISC
- ROHM/NONE
- ROHM Semiconductors
- ROHM/KOA