- Mfr. #:
- V48MLA1210LNHAUTO
- Description:
- VARISTOR 60.5V 220A 1210
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Mounting-Type | Surface Mount, MLCV |
| Series | MLA AUTO |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Qualification | AEC-Q200 |
| Varistor-Voltage-Max | 66.5V |
| Varistor-Voltage-Typ | 60.5V |
| Varistor-Voltage-Min | 54.5V |
| Maximum-DC-Volts | 48VDC |
| Maximum-AC-Volts | 40VAC |
| Current-Surge | 220A |
| Package-Case | 1210 (3225 Metric) |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Energy | 0.90J |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
V48MLA1210LNHAUTO is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
V48MLA1210LNHAUTO Price & Stock
Littelfuse V48MLA1210LNHAUTO pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V48MLA1210LNHAUTO-ND | - | - | - | - | - | 4.25 | 2019-11-28T13:49:54Z |
| Newark | 23X3925 | - | 5.84 | 5.84 | 5.84 | 5.63 | 4.47 | 2019-11-21T06:41:23Z |
| Nexxon | V48MLA1210LNHAUTO | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | V48MLA1210LNHAUTO | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for V48MLA1210LNHAUTO due to regional differences or acquisition. V48MLA1210LNHAUTO may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED