- Mfr. #:
- STA401A
- Description:
- Trans Darlington NPN 70V 4A 10-Pin SIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | Transistors (BJT) - Arrays |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Manufacturer | Sanken |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max | 60V |
| Power-Max | 4W |
| Current-Collector-Ic-Max | 4A |
| Transistor-Type | 4 NPN Darlington (Quad) |
| Vce-Saturation-Max-Ib-Ic | 2V @ 10mA, 3A |
| Current-Collector-Cutoff-Max | 100μA (ICBO) |
| DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce | 1000 @ 3A, 4V |
| Package-Case | 10-SIP |
| Supplier-Device-Package | 10-SIP |
| Series | - |
| Frequency-Transition | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
STA401A is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
STA401A Price & Stock
Sanken STA401A pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | STA401A-ND | 3,206 | 4.63 | 4.16 | 3.14 | 2.39 | 2.36 | 2020-03-17T13:02:28Z |
| Chip One Stop Japan | C1S721000033183 | 894 | 2.29 | 2.29 | 2.29 | 2.29 | 2.29 | 2020-03-17T11:54:06Z |
| Verical | STA401A | 894 | - | - | 2.55 | 2.55 | 2.55 | 2020-03-17T17:58:32Z |
| Verical | STA401A | 798 | - | - | 3.61 | 3.61 | 3.61 | 2020-03-17T17:58:32Z |
| B+D Enterprises | STA401A | 2,223 | 3.54 | 3.20 | 2.63 | 2.63 | 2.63 | 2017-10-11T19:13:48Z |
| OMO Electronics | 344355 | 3,776 | - | - | 2.19 | 1.79 | 1.79 | 2020-03-03T13:00:25Z |
| Sourceability | STA401A | 1,827 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| Quest | STA401A | 671 | 11.38 | 5.69 | 4.93 | 4.17 | 4.17 | 2020-03-18T11:21:50Z |
| SPEC | STA401A | 10 | - | - | - | - | - | 2020-03-17T13:21:44Z |
| Classic Components | STA401A | 614 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| GreenTree Electronics | STA401A | 1,827 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| TransparentC | STA401A | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | STA401A | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | STA401A | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Sanken has several brands around the world that may have alternate names for STA401A due to regional differences or acquisition. STA401A may also be known as the following names:
- SANK
- Sanken Electric
- STR
- SKN
- SANKEN ELECTRIC CO LTD
- SK/SANKEN
- SANKEN/SK
- SANKENPb
- SANKEN ELECT
- ALLEGRO SANKEN
- Sanken Power System (UK) Ltd
- SANKEN-PB FREE
- SAK
- Sanken Microphones
- SANKEN ELECTRIC CO
- SANKEN AIR
- SANKENELECTR
- SANKEN POWER SYSTEMS
- Sanken Electronic