- Mfr. #:
- STA412A
- Description:
- TRANS 4NPN 60V 3A 10-SIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | Transistors (BJT) - Arrays |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Manufacturer | Sanken |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max | 60V |
| Power-Max | 4W |
| Transistor-Type | 4 NPN (Quad) |
| Current-Collector-Ic-Max | 3A |
| DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce | 300 @ 500mA, 4V |
| Vce-Saturation-Max-Ib-Ic | 1V @ 10mA, 1A |
| Current-Collector-Cutoff-Max | 100μA (ICBO) |
| Package-Case | 10-SIP |
| Supplier-Device-Package | 10-SIP |
| Series | - |
| Frequency-Transition | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
STA412A is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
STA412A Price & Stock
Sanken STA412A pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | STA412A-ND | 1,965 | 20.64 | 18.53 | 14.02 | 10.67 | 10.67 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| B+D Enterprises | STA412A | 855 | 12.38 | 11.29 | 9.19 | 9.19 | 9.19 | 2017-10-11T19:13:48Z |
| Classic Components | STA412A | 139 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T23:53:28Z |
| Quest | STA412A | 37 | - | - | - | - | - | 2020-02-22T11:22:32Z |
| North Star Micro | STA412A | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | STA412A | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Sanken has several brands around the world that may have alternate names for STA412A due to regional differences or acquisition. STA412A may also be known as the following names:
- SANK
- Sanken Electric
- STR
- SKN
- SANKEN ELECTRIC CO LTD
- SK/SANKEN
- SANKEN/SK
- SANKENPb
- SANKEN ELECT
- ALLEGRO SANKEN
- Sanken Power System (UK) Ltd
- SANKEN-PB FREE
- SAK
- Sanken Microphones
- SANKEN ELECTRIC CO
- SANKEN AIR
- SANKENELECTR
- SANKEN POWER SYSTEMS
- Sanken Electronic