- Mfr. #:
- VJ1206A100JXEMC
- Description:
- Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Brand: | Vishay / Vitramon |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay |
| Series: | VJ COMM |
| Termination: | Standard |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Product Category: | Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT |
| Product: | General Type MLCCs |
| Type: | Commercial SMD MLCCs |
| Class: | Class 1 |
| Product Type: | Ceramic Capacitors |
| Subcategory: | Capacitors |
| Dielectric: | C0G (NP0) |
| Voltage Rating DC: | 500 VDC |
| Tolerance: | 5 % |
| Case Code - mm: | 3216 |
| Length: | 3.2 mm |
| Package / Case: | 1206 (3216 metric) |
| Case Code - in: | 1206 |
| Capacitance: | 10 pF |
| Height: | 1.7 mm |
| Width: | 1.6 mm |
| Unit Weight: | 0.000571 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Voltage Rating AC: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
Request a quote VJ1206A100JXEMC at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of VJ1206A100JXEMC In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
VJ1206A100JXEMC Price & Stock
Vishay Vitramon VJ1206A100JXEMC pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | VJ1206A100JXEMC-ND | - | - | - | - | - | - | 2019-12-30T13:58:02Z |
| Avnet | VJ1206A100JXEMC | - | - | - | - | - | - | 2019-12-31T01:34:11Z |
| Sierra IC | VJ1206A100JXEMC | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | VJ1206A100JXEMC | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vishay Vitramon has several brands around the world that may have alternate names for VJ1206A100JXEMC due to regional differences or acquisition. VJ1206A100JXEMC may also be known as the following names: