- Mfr. #:
- STA801M
- Description:
- IC REG BUCK 5V/SELECTABLE 10SIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Function | Step-Down |
| Manufacturer | Sanken |
| Output-Configuration | Positive |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Synchronous-Rectifier | No |
| Output-Type | Fixed |
| Packaging | Bulk |
| Topology | Buck |
| Voltage-Output-Min-Fixed | 5V, Selectable |
| Current-Output | 500mA |
| Voltage-Input-Max | 40V |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Voltage-Input-Min | 17.5V |
| Frequency-Switching | 125kHz |
| Supplier-Device-Package | 10-SIP |
| Package-Case | 10-SIP |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage-Output-Max | - |
| Series | - |
More Information
parts# STA801M is available at OMO Electronic, see description of STA801M as below .
use the request quote form to request STA801M price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for STA801M depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
STA801M Price & Stock
Sanken STA801M pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | STA801M-ND | 294 | 38.38 | 34.48 | 26.80 | 19.27 | 18.55 | 2020-04-23T13:52:10Z |
| B+D Enterprises | STA801M | 44 | 31.45 | 27.92 | 20.85 | 20.85 | 20.85 | 2017-10-11T19:13:48Z |
| NetroFlash | STA801M | 4,569 | - | - | - | - | - | 2020-04-23T18:17:58Z |
| Bison Technologies | STA801M-252161-SANKEN | 4,500 | - | - | - | - | - | 2020-04-07T15:20:25Z |
| Bison Technologies | STA801M-252160-SANKEN | 351 | - | - | - | - | - | 2020-04-07T15:20:25Z |
| Classic Components | STA801M | 3 | - | - | - | - | - | 2020-04-17T15:46:26Z |
| C Plus Electronics | STA801M | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Sierra IC | STA801M | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Sanken has several brands around the world that may have alternate names for STA801M due to regional differences or acquisition. STA801M may also be known as the following names:
- SANK
- Sanken Electric
- STR
- SKN
- SANKEN ELECTRIC CO LTD
- SK/SANKEN
- SANKEN/SK
- SANKENPb
- SANKEN ELECT
- ALLEGRO SANKEN
- Sanken Power System (UK) Ltd
- SANKEN-PB FREE
- SAK
- Sanken Microphones
- SANKEN ELECTRIC CO
- SANKEN AIR
- SANKENELECTR
- SANKEN POWER SYSTEMS
- Sanken Electronic