- Mfr. #:
- V48C24C75BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 24V 75W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Style | Through Hole |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Commercial-Medical | Medical Commercial |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Product | Isolated |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 75W |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Output-Power | 75 W |
| Dimensions | 57.9 mm x 36.8 mm x 12.7 mm |
| Length | 57.9 mm |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Min | 36V |
| Width | 36.8 mm |
| Input-Voltage | 36 V to 75 V |
| Current-Output-Max | 3.13A |
| Output-Current-Channel-1 | 3.13 A |
| Isolation-Voltage | 3 kV |
| Voltage-Output-1 | 24V |
| Output-Voltage-Channel-1 | 24 V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm) |
| Height | 12.7 mm |
| Package-Case-Size | 1/4 Brick |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.873 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Operating-Temperature-Range | - 20 C to + 100 C |
| Voltage-Output-3 | - |
| Voltage-Output-2 | - |
More Information
We can supply Vicor Corporation V48C24C75BL, use the request quote form to request V48C24C75BL pirce, Vicor Corporation Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
V48C24C75BL Price & Stock
Vicor V48C24C75BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1102-1424-ND | 61 | 1045.75 | 1012.04 | 1012.04 | 1012.04 | 1012.04 | 2019-11-07T13:55:08Z |
| Mouser | 492-V48C24C75BL | 4 | 1338.62 | 1180.51 | 1052.39 | 1052.39 | 1052.39 | 2019-11-06T23:16:55Z |
| Summit Electronics | V48C24C75BL | Contact | - | - | - | - | - | 2018-03-06T19:04:05Z |
| Sierra IC | V48C24C75BL | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | V48C24C75BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48C24C75BL due to regional differences or acquisition. V48C24C75BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US