- Mfr. #:
- V300A12M500BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 500W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | Maxi |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Package-Case | Full Brick |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 500W |
| Current-Output-Max | 41.67A |
| Size-Dimension | 4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 375V |
| Voltage-Input-Min | 180V |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.86 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
V300A12M500BL is available at OMO Electronic.We can offer V300A12M500BL for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
V300A12M500BL Price & Stock
Vicor V300A12M500BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1102-5934-ND | 2 | 6339.97 | 6121.33 | 6121.33 | 6121.33 | 6121.33 | 2020-01-05T13:46:59Z |
| Mouser | 492-V300A12M500BL | 2 | 6339.81 | 5924.60 | 5924.60 | 5924.60 | 5924.60 | 2020-01-03T21:32:22Z |
| USComponent | V300A12M500BL | 134 | - | - | - | - | - | 2019-08-29T20:04:45Z |
| North Star Micro | V300A12M500BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V300A12M500BL due to regional differences or acquisition. V300A12M500BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US