- Mfr. #:
- V300A12M500BN
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 500W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | Maxi |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Package-Case | Full Brick |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 500W |
| Current-Output-Max | 41.6A |
| Size-Dimension | 4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm) |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 375V |
| Voltage-Input-Min | 180V |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.86 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
V300A12M500BN Price & Stock
Vicor V300A12M500BN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V300A12M500BN-ND | - | 6379.60 | 6379.60 | 6379.60 | 6379.60 | 6379.60 | 2019-11-27T13:55:25Z |
| Nexxon | V300A12M500BN | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | V300A12M500BN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V300A12M500BN due to regional differences or acquisition. V300A12M500BN may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US