- Mfr. #:
- V300C15C150BG
- Description:
- DC DC CONVERTER 15V 150W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Max | 375V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm) |
| Voltage-Input-Min | 180V |
| Voltage-Output-1 | 15V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 150W |
| Current-Output-Max | 10A |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.865 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
The price and lead time for V300C15C150BG depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
V300C15C150BG Price & Stock
Vicor V300C15C150BG pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 492-V300C15C150BG | 3 | 1425.11 | 1256.80 | 1158.92 | 1158.92 | 1158.92 | 2019-12-27T21:47:48Z |
| Digi-Key | V300C15C150BG-ND | - | 1113.31 | 1113.31 | 1113.31 | 1113.31 | 1113.31 | 2019-12-27T14:05:04Z |
| North Star Micro | V300C15C150BG | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V300C15C150BG due to regional differences or acquisition. V300C15C150BG may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US