- Mfr. #:
- V320PA40A
- Description:
- VARISTOR 510V 6.5KA BASE MOUNT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Series | PA |
|---|---|
| Product Category | Module |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Package-Case | Base Mount |
| Mounting-Type | Base Mount |
| Current-Surge | 6.5kA |
| Varistor-Voltage-Max | 565V |
| Varistor-Voltage-Typ | 510V |
| Varistor-Voltage-Min | 462V |
| Maximum-DC-Volts | 420VDC |
| Maximum-AC-Volts | 320VAC |
| Energy | 160J |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Packaging | - |
More Information
Part No. V320PA40A is now available at OMO. Request a quote of V320PA40A please use the request quote or email us a RFQ.
V320PA40A Price & Stock
General Electric V320PA40A pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TransparentC | V320PA40A | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
General Electric has several brands around the world that may have alternate names for V320PA40A due to regional differences or acquisition. V320PA40A may also be known as the following names:
- GE
- GE Sensing
- GE LIGHTING
- GE ENERGY
- GE Critical Power
- GE THERMOMETRICS
- GENERAL ELECTRIC COMPANY
- GE INDUSTRIAL SYSTEMS
- Ge Industrial
- GE MEASUREMENT & CONTROL
- GE SENSING / THERMOMETRICS
- GE General Electric
- GE Infrastructure Sensing
- GE/R
- GENERAL ELEC
- GE MEASUREMENT & CONTROL/GE SENSING
- GE Energy Industrial Solutions
- GE NOVA
- General Electric Solid State
- General Electric (GE)
- GE POWER ELECTRONICS
- GE Solid State
- GENERAL ELECTRIC SUPPLY
- GE/HARRIS
- GE LAMPS