- Mfr. #:
- V33ZS20P
- Description:
- Metal-Oxide Varistors
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Series | ZS |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Category | TVS - Varistors, MOVs |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Package-Case | Disc 20mm |
| Varistor-Voltage-Max | 36.3V |
| Varistor-Voltage-Typ | 33V |
| Current-Surge | 2kA |
| Varistor-Voltage-Min | 29.7V |
| Maximum-DC-Volts | 26VDC |
| Maximum-AC-Volts | 20VAC |
| Energy | 18J |
| Number-of-Circuits | 1 |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
V33ZS20P is available at OMO Electronic.We can offer V33ZS20P for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
V33ZS20P Price & Stock
Littelfuse V33ZS20P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Arrow Electronics | V33ZS20P | 1,000 | 5.94 | 4.71 | 3.66 | 2.53 | 2.06 | 2020-01-10T16:25:42Z |
| Arrow Electronics | V33ZS20P | 1,000 | 0.503 | 0.503 | 0.503 | 0.503 | 0.503 | 2020-01-10T16:25:42Z |
| Digi-Key | V33ZS20P-ND | - | - | - | - | - | 2.39 | 2020-01-11T13:52:06Z |
| Verical | V33ZS20P | 1,000 | - | - | 0.503 | 0.503 | 0.503 | 2020-01-09T17:59:41Z |
| Verical | V33ZS20P | 1,000 | - | - | 3.66 | 2.53 | 2.06 | 2020-01-09T17:59:41Z |
| Mouser | 576-V33ZS20P | - | 5.19 | 4.78 | 3.66 | 2.39 | 2.22 | 2020-01-10T22:28:32Z |
| Nexxon | V33ZS20P | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Littelfuse has several brands around the world that may have alternate names for V33ZS20P due to regional differences or acquisition. V33ZS20P may also be known as the following names:
- LITTLEFUSE
- LITTELFUSE INC
- LIT
- LITTLE
- LITTELFU
- LITTEL
- LITT
- LITTELFUS
- LITTLEFUSE INC
- LTF
- LTL
- LITTELF
- LFUSE
- LIF
- L/F
- LITTLEFUS
- LITTLEFU
- LTFUSE
- LITTEIFUSE
- LITL
- LITTELFUSE FAR EAST PTE LTD
- LITTELFUSE BV
- LITLFUSE
- Littelfuse Europe GmbH
- LITTELFUSE INCORPORATED