- Mfr. #:
- V48B48C250BN
- Description:
- DC DC CONVERTER 48V 250W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MINI |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | 9-DIP Module |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Current-Output-Max | 5.2A |
| Voltage-Output-1 | 48V |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Min | 36V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 250W |
| Size-Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.895 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Request a quote V48B48C250BN at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of V48B48C250BN In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
V48B48C250BN Price & Stock
Vicor V48B48C250BN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 492-V48B48C250BN | 1 | 1756.85 | 1549.37 | 1428.74 | 1428.74 | 1428.74 | 2019-12-16T23:33:09Z |
| Digi-Key | V48B48C250BN-ND | - | 1372.49 | 1372.49 | 1372.49 | 1372.49 | 1372.49 | 2019-12-18T13:59:27Z |
| C Plus Electronics | V48B48C250BN | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | V48B48C250BN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48B48C250BN due to regional differences or acquisition. V48B48C250BN may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US