- Mfr. #:
- VJ1206A101JXBMT
- Description:
- Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 1206 100pF 100volts C0G 5%
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Brand: | Vishay / Vitramon |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay |
| Series: | VJ COMM |
| Termination: | Standard |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Product Category: | Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT |
| Product: | General Type MLCCs |
| RoHS: | E |
| Type: | Commercial SMD MLCCs |
| Class: | Class 1 |
| Product Type: | Ceramic Capacitors |
| Subcategory: | Capacitors |
| Dielectric: | C0G (NP0) |
| Tolerance: | 5 % |
| Case Code - mm: | 3216 |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Length: | 3.2 mm |
| Package / Case: | 1206 (3216 metric) |
| Case Code - in: | 1206 |
| Capacitance: | 100 pF |
| Voltage Rating DC: | 100 VDC |
| Height: | 1.7 mm |
| Width: | 1.6 mm |
| Capacitance - nF: | 0.1 nF |
| Unit Weight: | 0.000571 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
VJ1206A101JXBMT is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
VJ1206A101JXBMT Price & Stock
Vishay VJ1206A101JXBMT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 77-VJ12A100V101J | 18,060 | 2.32 | 2.32 | 1.47 | 1.22 | 0.717 | 2019-11-21T13:17:02Z |
| Digi-Key | VJ1206A101JXBMT-ND | - | - | - | - | - | - | 2019-11-25T13:43:53Z |
| Avnet | VJ1206A101JXBMT | - | - | - | - | - | - | 2019-11-26T02:45:22Z |
| Newark | 47C6909 | - | 2.32 | 2.32 | 1.47 | 1.22 | 1.22 | 2019-11-25T07:38:39Z |
| Avnet Europe | VJ1206A101JXBMT | - | - | - | - | - | - | 2019-11-25T07:47:09Z |
| NAC Semi | VJ1206A101JXBM | 2,716 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T22:50:50Z |
| Quest | VJ1206A101JXBMT | 2,400 | 1.05 | 1.05 | 0.527 | 0.380 | 0.380 | 2019-11-25T11:13:33Z |
| Component Electronics | VJ1206A101JXBMT | 3,000 | 3.52 | 3.52 | 3.52 | 3.52 | 3.52 | 2019-10-24T14:05:15Z |
| GreenTree Electronics | VJ1206A101JXBMT | 4,500 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Classic Components | VJ1206A101JXBMT | 3,088 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| North Star Micro | VJ1206A101JXBMT | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | VJ1206A101JXBMT | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | VJ1206A101JXBMT | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Vishay has several brands around the world that may have alternate names for VJ1206A101JXBMT due to regional differences or acquisition. VJ1206A101JXBMT may also be known as the following names:
- VIS
- VISH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY INC
- VISHA
- VISHAY THIN FILM
- VISHAY INTERTECHNOLOGY
- VISHY
- VISAHY
- VISH/IR
- VSHY
- VSH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PTE LTD
- VISHAY ELECTRONIC
- VSHAY
- VISHAY FOIL RESISTORS
- VISHAY AMERICAS INC
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PT
- VISHAY AMERICAS
- VISHAY ELECTRO-FILMS
- VISHAY COMPONENTS
- Vishay Semiconductors
- VISHAY COMPONENTS NEDERLAND
- VISHAY INTERTEC
- VISHAY FOIL RESISTORS / VPG
- VISHAY OPTO
- Vishay Intertechnology Inc.