- Mfr. #:
- CD74HC4518E
- Description:
- Counter ICs Hi-Speed CMOS Logic Dual BCD Up-Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | PDIP-16 |
| Logic Family: | HC |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HC4518 |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.033570 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Part No. CD74HC4518E is now available at OMO. Request a quote of CD74HC4518E please use the request quote or email us a RFQ.
CD74HC4518E Price & Stock
Texas Instruments CD74HC4518E pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-33102-5-ND | 390 | 12.29 | 11.05 | 8.88 | 6.04 | 5.42 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Rochester Electronics | CD74HC4518E | 3,815 | 6.70 | 6.70 | 5.94 | 5.45 | 5.45 | 2020-01-21T09:57:56Z |
| Texas Instruments | CD74HC4518E | 1,000 | 11.18 | 10.08 | 8.14 | 4.76 | 4.76 | 2020-01-21T02:03:24Z |
| Mouser | 595-CD74HC4518E | 64 | 12.29 | 10.42 | 8.35 | 6.05 | 5.63 | 2020-01-21T03:49:24Z |
| element14 APAC | 1739760 | 6 | 13.02 | 11.06 | 8.86 | 6.42 | 5.98 | 2020-01-21T02:17:44Z |
| Verical | CD74HC4518E | 3,000 | - | - | - | 7.04 | 6.31 | 2020-01-17T17:57:13Z |
| Avnet | CD74HC4518E | - | - | - | - | 5.72 | 5.37 | 2020-01-21T02:46:35Z |
| Farnell | 1739760 | 6 | 10.09 | 10.09 | 10.09 | 10.09 | 10.09 | 2020-01-21T02:58:13Z |
| Avnet Europe | CD74HC4518E | 175 | - | - | 7.53 | 6.67 | 6.67 | 2020-01-21T08:52:48Z |
| RS Components | 6630379P | 20 | - | - | 9.99 | 9.90 | 9.90 | 2020-01-21T01:14:52Z |
| RS Components | 6630379 | 5 | - | 11.89 | 9.99 | 9.90 | 9.90 | 2020-01-21T01:14:52Z |
| RS Components | 1450873 | - | - | - | 10.08 | 10.08 | 10.08 | 2020-01-21T01:14:52Z |
| LTL Group | 4712428 | 200 | - | - | - | - | - | 2020-01-21T06:17:26Z |
| Classic Components | CD74HC4518E | 366 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Abacus Technologies | CD74HC4518E | 400 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| C Plus Electronics | CD74HC4518E | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Sierra IC | CD74HC4518E | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | CD74HC4518E | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HC4518E due to regional differences or acquisition. CD74HC4518E may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HC4518E | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD74HC4518E from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD74HC4518, CD54HC4520, CD74HC4520, CD74HCT4520 ...
- Mar 19, 2008 — CD74HC4518E. -55 to 125. 16 Ld PDIP. CD74HC4520E. -55 to 125. 16 Ld PDIP. CD74HC4520M. -55 to 125. 16 Ld SOIC. CD74HC4520MT.
- CD74HC4518E Texas Instruments | Mouser
- CD74HC4518E Texas Instruments Counter ICs Hi-Speed CMOS Logic Dual BCD Up-Counter datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HC4518E Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HC4518E – Counter IC Counter, Decade 2 Element 4 Bit Positive, Negative 16-PDIP from Texas Instruments. Pricing and ...
- CD74HC4518E Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs) | DigiKey
- Order today, ships today. CD74HC4518E – Counter IC Counter, Decade 2 Element 4 Bit Positive, Negative 16-PDIP from Texas Instruments. Pricing and ...
- CD74HC4518E datasheet - ti CD74HC4518, High Speed ...
- CD74HC4518E ti CD74HC4518, High Speed CMOS Logic Dual BCD Up-counter Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS216D. High-Speed ...
- CD74HC4518E Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments CD74HC4518E by comparing bulk discounts from 9 distributors. Octopart is the world's source for CD74HC4518E ...
- CD74HC4518E - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments CD74HC4518E Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD74HC4518E Texas Instruments - Datasheet PDF, Prices ...
- 6 days ago — Download the CD74HC4518E datasheet from Texas Instruments. High Speed CMOS Logic Dual BCD Up-Counter 16-PDIP -55 to 125.
- CD74HC4518E Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- High Speed CMOS Logic Dual Synchronous Counters, CD74HC4518E datasheet, CD74HC4518E circuit, CD74HC4518E data sheet : TI, alldatasheet, ...