- Mfr. #:
- AD5271BCPZ-20-RL7
- Description:
- Digital Potentiometer ICs 256-pos 5v SPI 50-TP Mem Digi Rstat
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Supply Type: | Single, Dual |
| Number of POTs: | Single |
| Digital Interface: | SPI |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Package / Case: | LFCSP-10 |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Brand: | Analog Devices |
| Series: | AD5271 |
| Operating Supply Voltage: | 6 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Temperature Coefficient: | 5 PPM / C |
| Operating Supply Current: | 300 nA |
| Length: | 3 mm |
| Width: | 3 mm |
| Taps per POT: | 256 |
| Resistance: | 20 kOhms |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Factory Pack Quantity: | 1500 |
| Tolerance: | 1 % |
| Height: | 0.73 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
- Digital to Analog Converters ADI SLP
AD5271BCPZ-20-RL7 Price & Stock
Analog Devices AD5271BCPZ-20-RL7 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | AD5271BCPZ-20-RL7CT-ND | 684 | 18.79 | 16.91 | 13.86 | 11.79 | 11.79 | 2019-11-22T13:52:50Z |
| Digi-Key | AD5271BCPZ-20-RL7DKR-ND | 684 | 18.79 | 16.91 | 13.86 | 11.79 | 11.79 | 2019-11-22T13:52:50Z |
| Digi-Key | AD5271BCPZ-20-RL7TR-ND | - | - | - | - | - | 9.66 | 2019-11-22T13:52:50Z |
| Rochester Electronics | AD5271BCPZ-20-RL7 | 15,676 | 11.19 | 11.19 | 10.00 | 9.08 | 9.08 | 2019-11-22T09:56:22Z |
| Mouser | 584-AD5271BCPZ-20-R7 | 1,636 | 19.22 | 17.39 | 14.15 | 11.05 | 11.05 | 2019-11-22T21:58:05Z |
| LTL Group | 6789955 | 2,926 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| GreenTree Electronics | AD5271BCPZ-20-RL7 | 137 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Sierra IC | AD5271BCPZ-20-RL7 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | AD5271BCPZ-20-RL7 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Analog Devices has several brands around the world that may have alternate names for AD5271BCPZ-20-RL7 due to regional differences or acquisition. AD5271BCPZ-20-RL7 may also be known as the following names:
- ANALOG
- ANALOG DEVICES INC
- ADI
- ANALOG DEVICE
- ANALOG DEV
- AD
- ANA
- PMI
- ADV
- ADA
- ANALOG DEVIC
- PMI/AD
- STOCK
- AD/PMI
- ANALOG INTERGRATIONS CORP
- PRECISION MONOLITIC INC
- ANALOG DEVI
- AD Analog Devices
- ANADEV
- ANLOGDEVIC
- ANALOG DEVICESBV
- PMISEM
- ADI/PBF
- Analog Devices (AD)
- ANALOG DEVICES GMBH
- Analog Devices Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- AD5271BCPZ-20-RL7 Analog Devices Inc. | Integrated ...
- Order today, ships today. AD5271BCPZ-20-RL7 – Digital Potentiometer 20k Ohm Circuit 256 Taps SPI Interface 10-LFCSP-WD (3x3) from Analog Devices Inc..
- AD5271BCPZ-20-RL7 Analog Devices | Mouser
- AD5271BCPZ-20-RL7 Analog Devices Digital Potentiometer ICs 256 tap 5v 50tp, 1% R-tol MSOP SPI I.C. datasheet, inventory, & pricing.
- AD5270/AD5271 (Rev. F) - Analog Devices
- Changed Resistor Noise Density, RAW = 20 kΩ from 50 nV/√Hz ... Table 2. AD5270—20 kΩ Resistor Performance Mode Code Range ... AD5271BCPZ-20-RL7.
- AD5271BCPZ-20-RL7 Analog Devices - Digital ... - Octopart
- Find the best pricing for Analog Devices AD5271BCPZ-20-RL7 by comparing bulk discounts from 5 distributors. Octopart is the world's source for ...
- AD5271BCPZ-20-RL7 by Analog Devices | Digital Potentiometer
- Buy AD5271BCPZ-20-RL7 with extended same day shipping times. View datasheets, stock and pricing, or find other Digital Potentiometer.
- AD5271BCPZ-20-RL7 - Analog Devices - Datasheet, Prices ...
- Analog Devices AD5271BCPZ-20-RL7 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Analog Devices ...
- Analog Devices AD5271BCPZ-20-RL7 Data acquisition IC ...
- Type, AD5271BCPZ-20-RL7. Mounting type, Surface-mount. No. of clips, 256. Max. operating temperature, +125 °C. Operating temperature (min.) -40 °C.
- AD5271BCPZ-20-RL7 Datasheet - Heisener
- Part Number: AD5271BCPZ-20-RL7. Data Acquisition - Digital Potentiometers (IC RHEOSTAT 5V 50-TP 256 10LFCSP). Manufacturer: Analog Devices Inc..
- AD5271BCPZ-20-RL7 - Data Acquisition - Digital ... - UTSource
- AD5271BCPZ-20-RL7. Digital Potentiometer 20k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 10-LFCSP-WD (3x3). 1 sellers list AD5271BCPZ-20-RL7 ...