- Mfr. #:
- CAT5140ZI-00-GT3
- Description:
- Digital Potentiometer ICs DPP NONVOL SGL 256TAP I2C
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Wiper Memory: | Volatile |
| Number of POTs: | Single |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Brand: | ON Semiconductor |
| Package / Case: | MSOP-8 |
| Taper: | Linear |
| Digital Interface: | I2C |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Series: | CAT5140 |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Operating Supply Current: | 3 mA |
| Taps per POT: | 256 |
| Tolerance: | 20 % |
| Supply Voltage - Min: | 2.5 V |
| Resistance: | 100 kOhms |
| Temperature Coefficient: | 100 PPM / C |
| Unit Weight: | 0.004938 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Request a quote CAT5140ZI-00-GT3 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of CAT5140ZI-00-GT3 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
CAT5140ZI-00-GT3 Price & Stock
ON Semiconductor CAT5140ZI-00-GT3 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | CAT5140ZI-00-GT3 | 9,465 | 11.31 | 11.31 | 10.06 | 9.20 | 9.20 | 2019-12-13T09:53:24Z |
| Mouser | 863-CAT5140ZI-00-GT3 | 2,886 | 18.63 | 15.83 | 12.63 | 9.20 | 8.58 | 2019-12-11T22:20:01Z |
| Digi-Key | CAT5140ZI-00-GT3-ND | - | - | - | - | - | 8.21 | 2019-12-12T13:48:06Z |
| Verical | CAT5140ZI-00-GT3 | 15,000 | - | - | - | - | 8.31 | 2019-12-12T17:51:32Z |
| Avnet | CAT5140ZI-00-GT3 | - | - | - | - | - | 8.20 | 2019-12-13T04:08:36Z |
| Newark | 71R5243 | - | - | - | - | - | 9.51 | 2019-12-13T03:49:21Z |
| Avnet Europe | CAT5140ZI-00-GT3 | - | - | - | - | - | 11.65 | 2019-12-13T08:33:09Z |
| Wuhan P&S | CAT5140ZI-00-GT3 | 2,350 | 12.47 | 12.47 | 12.47 | 8.81 | 8.81 | 2019-12-13T08:01:51Z |
| Sourceability | CAT5140ZI-00-GT3 | 2,966 | - | - | - | - | - | 2019-12-11T15:44:45Z |
| LTL Group | 3912914 | 200 | - | - | - | - | - | 2019-12-11T02:07:10Z |
| Florida Circuit | CAT5140ZI-00-GT3 | 2,320 | - | - | - | - | - | 2019-12-04T13:04:18Z |
| Abacus Technologies | CAT5140ZI-00-GT3 | 10,164 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | CAT5140ZI-00-GT3 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | CAT5140ZI-00-GT3 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for CAT5140ZI-00-GT3 due to regional differences or acquisition. CAT5140ZI-00-GT3 may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- CAT5140ZI-00-GT3 ON Semiconductor | Mouser
- CAT5140ZI-00-GT3 ON Semiconductor Digital Potentiometer ICs DPP NONVOL SGL 256TAP I2C datasheet, inventory, & pricing.
- CAT5140ZI-00-GT3 ON Semiconductor | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. CAT5140ZI-00-GT3 – Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C Interface 8-MSOP from ON Semiconductor. Pricing and ...
- CAT5140ZI-00-GT3 by ON Semiconductor | Digital ...
- Sep 26, 2018 — Buy CAT5140ZI-00-GT3 with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Digital Potentiometer.
- CAT5140 - ON Semiconductor
- CAT5140ZI-00-GT3. 100 kΩ ... Potentiometer Resistance '-00' ... 00h. When power is first applied to CAT5140 the wiper is set to midscale; Wiper Register = 80h.
- CAT5140ZI-00-GT3 by ON Semiconductor Digital ... - Avnet
- Buy ON Semiconductor CAT5140ZI-00-GT3 in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- CAT5140ZI-00-GT3 ON Semiconductor - Digital ... - Octopart
- Find the best pricing for ON Semiconductor CAT5140ZI-00-GT3 by comparing bulk discounts from 8 distributors. Octopart is the world's source for ...
- CAT5140ZI-00-GT3 - ON Semiconductor - Datasheet, Prices ...
- ON Semiconductor CAT5140ZI-00-GT3 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for ON Semiconductor ...
- CAT5140ZI-00-GT3 datasheet - Specifications: Number of ...
- CAT5140ZI-00-GT3 Specifications: Number of Circuits: 1 ; Resistance (Ohms): 100K ; Interface: Iamp;sup2;C ; Taps: 256 ; Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP ...
- CAT5140ZI-00-GT3 footprint & symbol by ON Semiconductor ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the CAT5140ZI-00-GT3 by ON Semiconductor. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- On Semiconductor CAT5140ZI-00-GT3 | Upverter
- CAT5140ZI-00-GT3. RoHS. Yes. Manufacturer. On Semiconductor. Conn 2 Type. I/O. Description. ONSC-CAT5140-MSOP-8-846AD-01. Footprint Variant Name ...