- Mfr. #:
- CAT5113VI-10-GT3
- Description:
- Digital Potentiometer ICs DPP,NV 100 taps Up/Down
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Supply Type: | Single |
| Number of POTs: | Single |
| Digital Interface: | Serial |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Brand: | ON Semiconductor |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Taper: | Linear |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Series: | CAT5113 |
| Supply Voltage - Max: | 6 V |
| Length: | 5 mm |
| Width: | 4 mm |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Tolerance: | 20 % |
| Operating Supply Voltage: | 2.5 V to 6 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.5 V |
| Operating Supply Current: | 100 uA |
| Taps per POT: | 100 |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Height: | 1.5 mm |
| Unit Weight: | 0.019048 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
- CAT51x Digital Potentiometers
- ON Semiconductor CAT51x Digital Potentiometers allow one-time calibration through integrated EEPROM memory and control logic. These potentiometers retain the setting even if the power is lost. The CAT51x Digital Potentiometers offer 128 taps and an increment-decrement interface. These potentiometers include fast up/down wiper control mode, non-volatile wiper setting storage, and automatic wiper setting recall at power-up. The CAT51x Digital Potentiometers are ideal for calibration and control functions in high-voltage (15V) consumer, industrial, and medical applications.
CAT5113VI-10-GT3 Price & Stock
ON Semiconductor CAT5113VI-10-GT3 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | CAT5113VI-10-GT3OSCT-ND | 1,940 | 28.74 | 28.74 | 28.74 | 28.74 | 28.74 | 2020-03-27T13:05:48Z |
| Digi-Key | CAT5113VI-10-GT3OSTR-ND | - | - | - | - | - | 14.02 | 2020-03-27T13:05:48Z |
| Rochester Electronics | CAT5113VI-10-GT3 | 6,213 | 13.55 | 13.55 | 12.99 | 12.49 | 12.49 | 2020-03-27T08:55:12Z |
| Mouser | 698-CAT5113VI-10-GT3 | 1,848 | 25.41 | 21.57 | 18.73 | 13.41 | 11.57 | 2020-03-25T05:45:18Z |
| Verical | CAT5113VI-10-GT3 | 847 | - | 20.75 | 17.92 | 15.90 | 15.90 | 2020-03-25T05:45:18Z |
| Arrow Electronics | CAT5113VI-10-GT3 | 847 | 24.24 | 20.75 | 17.92 | 15.90 | 15.90 | 2020-03-25T05:45:18Z |
| Avnet | CAT5113VI-10-GT3 | - | - | - | - | - | 12.44 | 2020-03-27T01:29:48Z |
| element14 APAC | 2531398 | - | 26.19 | 22.24 | 19.31 | 13.83 | 13.17 | 2020-03-28T02:37:15Z |
| Farnell | 2531398 | 190 | 27.58 | 18.83 | 16.35 | 11.14 | 11.14 | 2020-03-27T02:09:52Z |
| Farnell | 2531398RL | - | - | 18.83 | 16.35 | 11.14 | 11.14 | 2020-03-27T02:09:52Z |
| Newark | 79Y9329 | - | 25.41 | 21.57 | 18.73 | 13.41 | 13.41 | 2020-03-25T05:45:19Z |
| Avnet Europe | CAT5113VI-10-GT3 | - | - | - | - | - | 16.33 | 2020-03-27T07:32:41Z |
| NetroFlash | CAT5113VI-10-GT3 | 948 | - | - | - | - | - | 2020-03-18T21:11:10Z |
| Ameya360 | CAT5113VI-10-GT3 | - | - | - | - | - | 14.37 | 2020-03-26T08:40:01Z |
| Sourceability | CAT5113VI-10-GT3 | 5,365 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| LTL Group | 3912801 | 1,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-27T08:06:06Z |
| Bison Technologies | CAT5113VI-10-GT3-161271-ON SEMICONDUCTOR | 1,300 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| OMO Electronics | 89158 | 54 | - | - | 8.54 | 6.99 | 6.99 | 2020-03-26T02:14:23Z |
| Sierra IC | CAT5113VI-10-GT3 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | CAT5113VI-10-GT3 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for CAT5113VI-10-GT3 due to regional differences or acquisition. CAT5113VI-10-GT3 may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- CAT5113VI-10-GT3 ON Semiconductor | Mouser
- CAT5113VI-10-GT3 ON Semiconductor Digital Potentiometer ICs DPP,NV 100 taps Up/Down datasheet, inventory, & pricing.
- CAT5113 - Digital Potentiometer - ON Semiconductor
- Resistance Values: 1 kΩ, 10 kΩ, 50 kΩ and 100 kΩ ... 2 = 10 kΩ. 4 = 50 kΩ. 5 = 100 kΩ. L = Assembly Location. 4 = Lead Finish - NiPdAu ... CAT5113VI-10-GT3.
- CAT5113VI-10-GT3 ON Semiconductor | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. CAT5113VI-10-GT3 – Digital Potentiometer Ohm Circuit Taps Interface from ON Semiconductor. Pricing and Availability on millions of ...
- CAT5113VI-10-GT3 by ON Semiconductor | Digital ...
- Buy CAT5113VI-10-GT3 with fast, free shipping on qualifying orders. ... Digital Potentiometer 10kOhm 100POS Non-Volatile Linear 8-Pin SOIC N T/R ...
- CAT5113VI-10-GT3 datasheet - The ON Semiconductor ...
- CAT5113VI-10-GT3 The ON Semiconductor CAT5133 digital potentiometer allows one-time calibration through integrated EEPROM memory and control logic ...
- Digital Potentiometer ICs DPP,NV 100 taps Up/Down Pack of 10
- Buy Digital Potentiometer ICs DPP, NV 100 taps Up/Down Pack of 10 (CAT5113VI-10-GT3): Potentiometers - Amazon.com ✓ FREE DELIVERY possible on ...
- cat5113vi-10-gt3 on semiconductor, digital pot, nv, 10k - Newark
- Buy the ON SEMICONDUCTOR CAT5113VI-10-GT3 online at Newark Canada. Check Stock, Availability, and view Datasheets at Newark Canada - an ...
- CAT5113VI-10-GT3 On Semiconductor, Non Volatile Digital ... - Farnell
- Buy CAT5113VI-10-GT3 - On Semiconductor - Non Volatile Digital Potentiometer, 10 kohm, Single, Serial, Linear, ± 20%, 2.5 V. Farnell offers fast quotes, same ...
- CAT5113VI-10-GT3 Datasheet(PDF) - ON Semiconductor
- 100-Tap Digitally Programmable Potentiometer (DPP?), CAT5113VI-10-GT3 datasheet, CAT5113VI-10-GT3 circuit, CAT5113VI-10-GT3 data sheet : ONSEMI, ...
- CAT5113VI-00-GT3 Datasheet ON Semiconductor, Download ...
- Download CAT5113VI-00-GT3 Datasheet PDF ON Semiconductor document. Digital Potentiometer (POT), 100-Tap. For free without registration.