- Mfr. #:
- MAX5391LATE+T
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Dl 256-Tap Volatile Linear Taper
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Wiper Memory: | Volatile |
| Package / Case: | TQFN-EP-16 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Part # Aliases: | MAX5391 |
| Series: | MAX5391 |
| Taper: | Linear |
| Description/Function: | Dual volatile low voltage linear taper digital potentiometer |
| Number of POTs: | Dual |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage: | 5.5 V |
| Temperature Coefficient: | 35 PPM / C |
| Digital Interface: | 3-wire, SPI |
| Operating Supply Current: | 27 uA |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Taps per POT: | 256 |
| Tolerance: | 25 % |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Supply Voltage - Min: | 1.7 V |
| Unit Weight: | 0.000727 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Part No. MAX5391LATE+T is now available at OMO. Request a quote of MAX5391LATE+T please use the request quote or email us a RFQ.
MAX5391LATE+T Price & Stock
Maxim Integrated MAX5391LATE+T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MAX5391LATE+TCT-ND | 780 | 22.00 | 19.75 | 15.35 | 13.74 | 13.74 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Digi-Key | MAX5391LATE+TDKR-ND | 780 | 22.00 | 19.75 | 15.35 | 13.74 | 13.74 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Digi-Key | MAX5391LATE+TTR-ND | 780 | - | - | - | - | 11.57 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Rochester Electronics | MAX5391LATE+T | 2,500 | 16.40 | 16.40 | 14.61 | 13.29 | 13.29 | 2020-01-26T10:03:42Z |
| Mouser | 700-MAX5391LATE+T | 2,599 | 22.00 | 19.74 | 15.31 | 13.76 | 13.76 | 2020-01-25T00:05:22Z |
| Avnet | MAX5391LATE+T | - | - | - | - | - | 12.99 | 2020-01-25T02:16:23Z |
| Avnet Europe | MAX5391LATE+T | - | - | - | - | - | 15.96 | 2020-01-26T09:14:16Z |
| LTL Group | 4111919 | 4,876 | - | - | - | - | - | 2020-01-21T06:17:26Z |
| North Star Micro | MAX5391LATE+T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | MAX5391LATE+T | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX5391LATE+T due to regional differences or acquisition. MAX5391LATE+T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX5391LATE+T Maxim Integrated | Mouser
- MAX5391LATE+T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs Dual 256-Tap, Volatile, Low-Voltage Linear Taper Digital Potentiometers datasheet, inventory, ...
- MAX5391LATE+T Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. MAX5391LATE+T – Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-TQFN (3x3) from Maxim Integrated. Pricing and ...
- MAX5391LATE+T - Maxim Integrated - Datasheet, Prices ...
- Maxim Integrated MAX5391LATE+T Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Maxim Integrated ...
- MAX5391LATE+T footprint & symbol by Maxim Integrated | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the MAX5391LATE+T by Maxim Integrated. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- buy MAX5391LATE+T | MAX5391LATE+T Datasheet | Heisener.com
- Part Number: MAX5391LATE+T. Data Acquisition - Digital Potentiometers (IC POT DGTL DUAL 256TAP 16-TQFN). Manufacturer: Maxim Integrated. In Stock: ...
- MAX5391LATE+T Maxim | Ciiva
- Maxim MAX5391LATE+T (MAX5391LATET) (Digital Potentiometers): IC POT DGTL DUAL 256TAP 16-TQFN. Check pricing, availability, lifecycles and ...
- MAX5391LATE+T - Data Acquisition - Digital Potentiometers ...
- MAX5391LATE+T. Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-TQFN (3x3). 1 sellers list MAX5391LATE+T ...
- MAX5391 Dual 256-Tap, Volatile, Low-Voltage Linear Taper ...
- Part Number, Package: Temp, RoHS Status. MAX5391LATE+T, TQFN;16 pins; 3.10mm x 3.10mm x 0.80mm. Related Packaging ...
- MAXIM INTEGRATED Analog ICs - Mouser
- 100/256. 10/100. Non-Volatile. 2-Wire Addrsble. ♢ 700-MAX5391LATE+T. MAX5391LATE+T. TQFN-16. 1.7 to 5.5. Linear. 2. 256. 10. Volatile. 3-Wire Serial, SPI.
- DigChip IC database
- MAX9666ETP+T · MAX9666ETP+ · MAX9667 · MAX9667EVKIT+ · MAX9667ETP+ · MAX9667ETP+T · MAXQ314 ... MAX5391LATE+T · MAX5391LATE+.