- Mfr. #:
- CAT5113YI-01-GT3
- Description:
- Digital Potentiometer ICs DPP,NV 100 taps Up/Down
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Package / Case: | TSSOP-8 |
| Number of POTs: | Single |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (3-Wire) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Brand: | ON Semiconductor |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Taper: | Linear |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Series: | CAT5113 |
| Supply Voltage - Max: | 6 V |
| Width: | 4.4 mm |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V, 5 V |
| Length: | 3 mm |
| Supply Voltage - Min: | 2.5 V |
| Operating Supply Current: | 100 uA |
| Taps per POT: | 100 |
| Resistance: | 1 kOhms |
| Height: | 0.9 mm |
| Unit Weight: | 0.005573 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
CAT5113YI-01-GT3 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
CAT5113YI-01-GT3 Price & Stock
ON Semiconductor CAT5113YI-01-GT3 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | CAT5113YI-01-GT3 | 11,968 | 17.03 | 17.03 | 15.21 | 13.88 | 13.88 | 2019-11-12T09:39:37Z |
| Mouser | 698-CAT5113YI-01-GT3 | 2,944 | 25.09 | 21.30 | 18.50 | 13.24 | 11.42 | 2019-11-03T10:10:16Z |
| Digi-Key | CAT5113YI-01-GT3-ND | - | - | - | - | - | 12.58 | 2019-11-12T13:34:26Z |
| Avnet | CAT5113YI-01-GT3 | - | - | - | - | - | 12.29 | 2019-11-12T02:10:46Z |
| Avnet Europe | CAT5113YI-01-GT3 | - | - | - | - | - | 15.89 | 2019-11-12T07:40:51Z |
| LTL Group | 3912811 | 1,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-10T03:06:17Z |
| North Star Micro | CAT5113YI-01-GT3 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for CAT5113YI-01-GT3 due to regional differences or acquisition. CAT5113YI-01-GT3 may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- CAT5113YI-01-GT3 ON Semiconductor | Mouser
- CAT5113YI-01-GT3 ON Semiconductor Digital Potentiometer ICs DPP,NV 100 taps Up/Down datasheet, inventory, & pricing.
- CAT5113YI-01-GT3 ON Semiconductor | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. CAT5113YI-01-GT3 – Digital Potentiometer 1k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, INC, CS) Interface 8-TSSOP from ON ...
- CAT5113YI-01-GT3 ON Semiconductor | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. CAT5113YI-01-GT3 – Digital Potentiometer 1k Ohm Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, INC, CS) Interface 8-TSSOP from ON ...
- CAT5113YI-01-GT3 by ON Semiconductor Digital Potentiometers ...
- Buy ON Semiconductor CAT5113YI-01-GT3 in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- CAT5113YI-01-GT3 in Reel by ON Semiconductor | Digital ...
- Buy ON Semiconductor CAT5113YI-01-GT3 in Reel. CAT5113 Series 100 Position ±20 % Digital Programmable Potentiometer - TSSOP-8 from Future ...
- CAT5113 - Digital Potentiometer - ON Semiconductor
- 1. Publication Order Number: CAT5113/D. CAT5113. 100‐tap Digital ... Resistance Values: 1 kΩ, 10 kΩ, 50 kΩ and 100 kΩ. • Available ... CAT5113YI-01-GT3. 1.
- CAT5113YI-01-GT3 - ON Semiconductor - Datasheet, Prices ...
- ON Semiconductor CAT5113YI-01-GT3 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for ON Semiconductor ...
- Parts Similar to ON Semiconductor CAT5113YI-01-GT3 ...
- Parts similar to ON Semiconductor CAT5113YI-01-GT3 from Authorized Distributors at TrustedParts.com.
- CAT5113YI-01-GT3 - Data Acquisition - Digital Potentiometers ...
- CAT5113YI-01-GT3. Digital Potentiometer 1k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, INC, CS) Interface 8-TSSOP. 1 sellers list CAT5113YI-01-GT3 ...