- Mfr. #:
- X9015US8Z
- Description:
- Digital Potentiometer ICs VOLATILE XDCP 50K 32 TAPS U/D
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Series: | X9015 |
| Wiper Memory: | Volatile |
| Packaging: | Tube |
| Number of POTs: | Single |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (3-Wire) |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Manufacturer: | Renesas Electronics |
| Brand: | Renesas / Intersil |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Taper: | Linear |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Operating Supply Current: | 50 uA |
| Resistance: | 50 kOhms |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 5 mm |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Width: | 4 mm |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Taps per POT: | 32 |
| Height: | 1.5 mm |
| Unit Weight: | 0.002540 oz |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
Part No. X9015US8Z is now available at OMO. Request a quote of X9015US8Z please use the request quote or email us a RFQ.
X9015US8Z Price & Stock
Renesas X9015US8Z pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 968-X9015US8Z | 764 | 16.54 | 14.01 | 11.21 | 8.13 | 7.64 | 2019-11-12T00:04:50Z |
| Digi-Key | X9015US8Z-ND | - | - | - | - | - | 7.57 | 2019-11-11T13:33:16Z |
| Avnet | X9015US8Z | - | - | - | - | - | 6.86 | 2019-11-12T02:10:46Z |
| Newark | 79K8993 | - | - | - | - | - | 7.29 | 2019-11-12T02:47:24Z |
| Avnet Europe | X9015US8Z | - | 11.53 | 10.61 | 8.88 | 8.88 | 8.88 | 2019-11-11T07:22:39Z |
Alternate Names
Renesas has several brands around the world that may have alternate names for X9015US8Z due to regional differences or acquisition. X9015US8Z may also be known as the following names:
- REN
- Renesas Electronics
- RENESA
- RENESAS TECHNOLOGY
- RENESAS TECHNOLOGY CORP
- RENES
- RENSAS
- Renesas Electronics America
- RENASAS
- RNS
- RENESAS-PB
- RENESAS ELECTRONICS CORP
- RENESES
- Renesas Technology America
- Renesas Electronics Corporation
- RENESASE
- RENESAS TECHNOLOGY HONG KONG
- RENESASTEC
- RENESAS/M
- RENEASAS
- NLD
- RENESAS ELECTRONICS AMERICA INC
- RENESASA
- RENESAS/PBF
- RENESAS TECHNOL
AD5242BRUZ1M distributor
- X9015US8Z Renesas Electronics America Inc | Integrated ...
- Order today, ships today. X9015US8Z – Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, INC, CS) Interface 8-SOIC from Renesas Electronics ...
- X9015US8Z Renesas / Intersil | Mouser
- X9015US8Z Renesas / Intersil Digital Potentiometer ICs VOLATILE XDCP 50K 32 TAPS U/D datasheet, inventory, & pricing.
- X9015US8Z-2.7T1 Renesas / Intersil | Mouser
- X9015US8Z-2.7T1 Renesas / Intersil Digital Potentiometer ICs VOLATILE XDCP 50K 32 TAPS U/D datasheet, inventory, & pricing.
- X9015US8Z by Renesas Electronics Digital Potentiometers ...
- Buy Renesas Electronics X9015US8Z in Avnet Europe. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- X9015 Datasheet - Renesas Electronics
- Aug 14, 2015 — X9015WS8Z-2.7* (Note). (No longer available, recommended replacement: X9015US8Z-2.7). X9015W ZF. 2.7-5.5. 10. 0 to +70. 8 Ld SOIC.
- X9015 Datasheet | Renesas - Datasheetspdf.com
- M8.118. X9015US8Z* (Note). X9015U Z. 0 to +70. 8 Ld SOIC. M8.15. X9015US8IZ* (Note). X9015U Z I. -40 to +85 8 Ld SOIC. M8.15. X9015WS8Z-2.7* (Note).
- X9015US8Z-2.7T1 - Data Acquisition - Digital Potentiometers ...
- UTSOURCE provides X9015US8Z-2.7T1 with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide ...
- X9015US8Z-2.7T1 Renesas / Intersil | Mouser Deutschland
- X9015US8Z-2.7T1 Renesas / Intersil Digitalpotentiometer-ICs VOLATILE XDCP 50K 32 TAPS U/D Datenblatt, Bestand und Preis.
- X9015US8Z (INTERSIL) PDF技术资料下载X9015US8Z 供应 ...
- X9015US8Z PDF技术资料下载X9015US8Z 供应信息® X9015 Low Noise, Low Power, Volatile Data Sheet September 15, 2005 FN8157.1 Single Digitally ...