- Mfr. #:
- CD74HC4060MT
- Description:
- Counter ICs Hi-Sp CMOS 14-Stage Binary w/Oscillator
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | HC |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HC4060 |
| Counter Type: | Binary |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Factory Pack Quantity: | 250 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Number of Bits: | 14 bit |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: CD74HC4060MT is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy CD74HC4060MT,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
CD74HC4060MT Price & Stock
Texas Instruments CD74HC4060MT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-CD74HC4060MTCT-ND | 1,000 | 6.48 | 5.82 | 4.54 | 4.54 | 4.54 | 2020-01-01T13:54:44Z |
| Digi-Key | 296-CD74HC4060MTDKR-ND | 1,000 | 6.48 | 5.82 | 4.54 | 4.54 | 4.54 | 2020-01-01T13:54:44Z |
| Digi-Key | 296-CD74HC4060MTTR-ND | 1,000 | - | - | - | 3.64 | 2.87 | 2020-01-01T13:54:44Z |
| Rochester Electronics | CD74HC4060MT | 1,500 | 3.13 | 3.13 | 2.79 | 2.58 | 2.58 | 2020-01-01T09:50:19Z |
| Texas Instruments | CD74HC4060MT | 250 | 5.71 | 5.08 | 4.04 | 2.16 | 2.16 | 2020-01-01T02:03:36Z |
| Mouser | 595-CD74HC4060MT | 294 | 6.34 | 5.36 | 4.12 | 2.88 | 2.45 | 2019-12-23T09:48:53Z |
| element14 APAC | 1741255 | 112 | 6.32 | 5.36 | 4.12 | 2.88 | 2.88 | 2020-01-01T02:11:20Z |
| Verical | CD74HC4060MT | 6,500 | - | - | - | 2.91 | 2.58 | 2020-01-01T18:03:24Z |
| Avnet | CD74HC4060MT | - | - | - | - | 2.92 | 2.53 | 2020-01-01T01:20:19Z |
| Farnell | 1741255 | 1 | 5.58 | 5.58 | 5.58 | 5.58 | 5.58 | 2020-01-01T03:14:11Z |
| Avnet Europe | CD74HC4060MT | - | - | - | - | 4.20 | 3.41 | 2020-01-01T07:42:53Z |
| LTL Group | 4712312 | 148 | - | - | - | - | - | 2020-01-02T00:37:02Z |
| Dana Microsystems | CD74HC4060MT | 1,515 | - | - | - | - | - | 2019-12-31T02:31:16Z |
| Sierra IC | CD74HC4060MT | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | CD74HC4060MT | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HC4060MT due to regional differences or acquisition. CD74HC4060MT may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HC4060MT | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD74HC4060MT from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD74HC4060MT Texas Instruments | Mouser
- CD74HC4060MT Texas Instruments Counter ICs Hi-Sp CMOS 14-Stage Binary w/Oscillator datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HC4060MT Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HC4060MT – Counter IC Binary Counter 1 Element 14 Bit Negative Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and ...
- CD74HC4060MT - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments CD74HC4060MT Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD74HC4060MT . - Texas Instruments - Binary Counter, HC ...
- Buy CD74HC4060MT . - Texas Instruments - Binary Counter, HC Family, 35 MHz, 2 V to 6 V, SOIC-16. element14 offers special pricing, same day dispatch, fast ...
- CD74HC4060MT - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides CD74HC4060MT with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide ...
- CD74HC4060 from Texas Instruments - Electronics Datasheets
- Digi-Key, CD74HC4060MT-ND, 0, $0.41, Buy. Digi-Key, CD74HC4060PWE4-ND, 0, $0.24, Buy. Digi-Key, 296-31594-1-ND, 286, $0.58, Buy. Digi-Key ...
- CD74HC4060MT Texas Instruments | Mouser Costa Rica
- CD74HC4060MT Texas Instruments Circuitos cerrados para contadores Hi-Sp CMOS 14-Stage Binary w/Oscillator hoja de datos, inventario y precios.
- CD74HC4060MT | Macraigor Systems LLC CD74HC4060MT ...
- CD74HC4060MT | Macraigor Systems LLC CD74HC4060MT | 254444 inite stock ki disponib nan Infinity-Electronic.hk. Achte CD74HC4060MT soti nan pi gwo ...
- Parts Search - Spirit Electronics
- CD74HC4060MT. Part Number. Qty. Your Name *. Company *. Email *. Tel. City *. State. Optional: Upload a Bill of Materials or list part(s) in the field below.