- Mfr. #:
- CD4060BMT
- Description:
- Counter ICs CMOS 14-St Ripple- Carry Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD4060B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Counter Type: | Binary |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Factory Pack Quantity: | 250 |
| Number of Bits: | 10 bit |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
We can supply Texas Instruments CD4060BMT, use the request quote form to request CD4060BMT pirce, Texas Instruments Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
CD4060BMT Price & Stock
Texas Instruments CD4060BMT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-CD4060BMTCT-ND | 1,000 | 6.05 | 5.39 | 4.20 | 4.20 | 4.20 | 2019-11-28T13:49:54Z |
| Digi-Key | 296-CD4060BMTDKR-ND | 1,000 | 6.05 | 5.39 | 4.20 | 4.20 | 4.20 | 2019-11-28T13:49:54Z |
| Digi-Key | 296-CD4060BMTTR-ND | 1,000 | - | - | - | 3.37 | 2.66 | 2019-11-28T13:49:54Z |
| Mouser | 595-CD4060BMT | 478 | 5.84 | 4.97 | 3.81 | 2.66 | 2.27 | 2019-11-26T10:40:48Z |
| Verical | CD4060BMT | 3,750 | - | - | - | 2.70 | 2.47 | 2019-11-28T17:57:31Z |
| Avnet | CD4060BMT | - | - | - | - | 2.64 | 2.28 | 2019-11-29T01:07:58Z |
| Avnet Europe | CD4060BMT | - | - | - | - | 3.89 | 3.15 | 2019-11-29T08:03:07Z |
| LTL Group | 4710338 | 102 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| North Star Micro | CD4060BMT | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD4060BMT due to regional differences or acquisition. CD4060BMT may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD4060BMT Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD4060BMT – Counter IC Binary Counter 1 Element 14 Bit Negative Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD4060BMT Texas Instruments | Mouser
- CD4060BMT Texas Instruments Counter ICs CMOS 14-St Ripple- Carry Binary datasheet, inventory, & pricing.
- CD4060BMT datasheet - ti CD4060B, CMOS 14-Stage Ripple ...
- CD4060BMT ti CD4060B, CMOS 14-Stage Ripple-carry Binary Counter/divider And Oscillator Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS049C ...
- CD4060BMT - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments CD4060BMT Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD4060BMT footprint & symbol by Texas Instruments | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the CD4060BMT by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle, ...
- CD4060BMT, CD4060BNSR, CD4060BM96, CD4060BPW ...
- HCD4060B consists of an oscillator section and 14 ripple-carry binary counter stages. The oscillator configuration allows design of either RC or crystal oscillator.
- CD4060BMT - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides CD4060BMT with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide CD4060BMT ...
- CD4060B Types datasheet (Rev. C) - Texas Instruments
- Jul 22, 2020 — Level-1-260C-UNLIM. CD4060BMT. ACTIVE. SOIC. D. 16. 250 Green (RoHS & no Sb/Br). CU NIPDAU. Level-1-260C-UNLIM. CD4060BMTE4.
- Texas Instruments CD4060BEE4 Series Datasheets ...
- CD4060BMT, CMOS 14-Stage Ripple-Carry Binary Counter/Divider and Oscillator, Datasheet*). CD4060BMTE4, CMOS 14-Stage Ripple-Carry Binary ...
- CD4060BMT-Digchip.hk Electronic Components Shop
- ... $0.311 This price is for reference only, please contact us for inquiry with mail: [email protected]. Part Number, CD4060BMT. Manufacturer, Texas Instruments.