- Mfr. #:
- SN74LS92D
- Description:
- Counter ICs Div by 12
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOIC-14 |
| Series: | SN74LS92 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Logic Family: | LS |
| Counter Type: | Decade |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Output Current: | 8 mA/- 0.4 mA |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Operating Supply Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Output Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Input Voltage: | 2.0 V to 0.8 V |
| Unit Weight: | 0.004564 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
The price and lead time for SN74LS92D depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
SN74LS92D Price & Stock
Texas Instruments SN74LS92D pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-3747-5-ND | 850 | 19.45 | 17.47 | 14.04 | 9.56 | 8.57 | 2020-05-10T13:19:20Z |
| Rochester Electronics | SN74LS92D | 20,776 | 8.84 | 8.84 | 8.49 | 8.14 | 8.14 | 2020-05-10T08:57:58Z |
| Texas Instruments | SN74LS92D | 3,510 | 14.78 | 14.78 | 12.17 | 6.58 | 6.58 | 2020-05-10T02:03:11Z |
| Mouser | 595-SN74LS92D | 307 | 19.45 | 16.48 | 14.08 | 9.62 | 9.62 | 2020-05-08T16:41:03Z |
| Verical | SN74LS92D | 4,900 | - | - | - | 8.87 | 8.87 | 2020-05-05T18:05:06Z |
| Avnet | SN74LS92D | - | - | - | - | 9.36 | 8.77 | 2020-05-08T11:40:01Z |
| Farnell | 1749482 | - | 18.34 | 13.08 | 10.44 | 7.56 | 6.73 | 2020-05-08T02:28:21Z |
| Avnet Europe | SN74LS92D | - | - | - | 11.65 | 9.79 | 9.79 | 2020-05-10T07:52:59Z |
| Ameya360 | SN74LS92D | 98 | 21.43 | 21.43 | 21.43 | 21.43 | 21.43 | 2020-04-23T03:15:09Z |
| Sourceability | SN74LS92D | 3,610 | - | - | - | - | - | 2020-04-30T11:02:29Z |
| LTL Group | 5428393 | 13 | - | - | - | - | - | 2020-05-09T01:18:00Z |
| Quest | SN74LS92D | 70 | 7.07 | 3.54 | 2.12 | 2.12 | 2.12 | 2020-05-09T10:26:09Z |
| Component Electronics | SN74LS92D | 43 | 8.98 | 8.98 | 8.98 | 8.98 | 8.98 | 2020-04-22T20:15:55Z |
| TME | SN74LS92D | 98 | 16.48 | 14.43 | 12.63 | 12.63 | 12.63 | 2020-05-10T10:51:19Z |
| Classic Components | SN74LS92D | 68 | - | - | - | - | - | 2020-05-08T15:13:15Z |
| Nexxon | SN74LS92D | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | SN74LS92D | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | SN74LS92D | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | SN74LS92D | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LS92D due to regional differences or acquisition. SN74LS92D may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LS92D Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LS92D – Counter IC Divide-by-12 1 Element 4 Bit Positive Edge 14-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN74LS92D | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Features for the SN74LS92. '90A, 'LS90 . . . Decade Counters; '92A, 'LS92 . . . Divide By-Twelve Counters; '93A, 'LS93 . . . 4-Bit Binary Counters ...
- SN74LS92 data sheet, product information and support | TI.com
- TI's SN74LS92 is a Counter, arithmetic & parity function ICs. Find parameters, ordering and quality information.
- SN74LS92D Texas Instruments | Mouser
- SN74LS92D Texas Instruments Counter ICs Div by 12 datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LS92D TEXAS INSTRUMENTS - IC: digital | divide by 12 ...
- TEXAS INSTRUMENTS SN74LS92D | IC: digital; divide by 12,binary counter,decade counter; SMD - This product is available in Transfer Multisort Elektronik.
- SN74LS92D datasheet - ti SN74LS92, Divide-by-twelve ...
- SN74LS92D ti SN74LS92, Divide-by-twelve Decade Counter . PRODUCTION DATA information is current as of publication date. Products conform to ...
- SN74LS92D Datasheet(PDF) - Motorola, Inc - Alldatasheet.com
- DECADE COUNTER; DIVIDE-BY-TWELVE COUNTER; 4-BIT BINARY COUNTER, SN74LS92D datasheet, SN74LS92D circuit, SN74LS92D data sheet ...
- SN74LS92D IC DIV-BY-12 DECADE CNTR 14-SOIC Texas ...
- SN74LS92D IC DIV-BY-12 DECADE CNTR 14-SOIC Texas Instruments datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) search for ...
- SN74LS92D Texas Instruments | Texas Instruments ...
- 663-2631, Texas Instruments, Texas Instruments SN74LS92D 4-stage Decade Counter, Up Counter, , Uni ...