- Mfr. #:
- X95820WV14IZ-2.7
- Description:
- Digital Potentiometer ICs DL 256-TAP 10KOHM 2- WIRE INTERFACE7VTO5V
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Series: | X9582 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (I2C) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Manufacturer: | Renesas Electronics |
| Brand: | Renesas / Intersil |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Taper: | Linear |
| Number of POTs: | Dual |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Factory Pack Quantity: | 95 |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 5 mm |
| Width: | 4.4 mm |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Taps per POT: | 256 |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Operating Supply Current: | 1 mA |
| Height: | 0.9 mm |
| Unit Weight: | 0.001905 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Part No. X95820WV14IZ-2.7 is now available at OMO. Request a quote of X95820WV14IZ-2.7 please use the request quote or email us a RFQ.
X95820WV14IZ-2.7 Price & Stock
Renesas X95820WV14IZ-2.7 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | X95820WV14IZ-2.7-ND | 938 | 33.12 | 29.77 | 23.14 | 16.63 | 16.01 | 2020-02-14T18:00:26Z |
| Future Electronics | X95820WV14IZ-2.7 | 25 | - | - | 19.40 | 16.80 | 16.48 | 2020-02-15T00:23:44Z |
| Mouser | 968-X95820WV14IZ-2.7 | 637 | 32.35 | 25.99 | 22.64 | 16.63 | 16.63 | 2020-02-14T21:44:59Z |
| Avnet | X95820WV14IZ-2.7 | - | - | - | 16.22 | 15.10 | 15.10 | 2020-02-15T01:29:31Z |
| Farnell | 2358198 | - | 18.78 | 17.23 | 13.31 | 10.85 | 10.48 | 2020-02-15T02:50:55Z |
| Newark | 24AC1054 | - | - | - | 20.05 | 16.28 | 16.28 | 2020-02-07T03:53:04Z |
| Newark | 79K9552 | - | - | - | - | 16.28 | 16.28 | 2020-02-07T03:53:04Z |
| Avnet Europe | X95820WV14IZ-2.7 | 371 | 23.63 | 21.27 | 19.14 | 19.14 | 19.14 | 2020-02-15T08:18:58Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0036494 | 276 | - | - | - | 24.52 | 24.52 | 2020-02-13T18:46:15Z |
| Sourceability | X95820WV14IZ-2.7 | 25 | - | - | - | - | - | 2020-02-05T14:31:10Z |
| GreenTree Electronics | X95820WV14IZ-2.7 | 371 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| Classic Components | X95820WV14IZ-2.7 | 366 | - | - | - | - | - | 2020-02-13T00:11:58Z |
| Abacus Technologies | X95820WV14IZ-2.7 | 754 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
Alternate Names
Renesas has several brands around the world that may have alternate names for X95820WV14IZ-2.7 due to regional differences or acquisition. X95820WV14IZ-2.7 may also be known as the following names:
- REN
- Renesas Electronics
- RENESA
- RENESAS TECHNOLOGY
- RENESAS TECHNOLOGY CORP
- RENES
- RENSAS
- Renesas Electronics America
- RENASAS
- RNS
- RENESAS-PB
- RENESAS ELECTRONICS CORP
- RENESES
- Renesas Technology America
- Renesas Electronics Corporation
- RENESASE
- RENESAS TECHNOLOGY HONG KONG
- RENESASTEC
- RENESAS/M
- RENEASAS
- NLD
- RENESAS ELECTRONICS AMERICA INC
- RENESASA
- RENESAS/PBF
- RENESAS TECHNOL
AD5242BRUZ1M distributor
- X95820WV14IZ-2.7 Renesas Electronics America ... - Digikey
- Order today, ships today. X95820WV14IZ-2.7 – Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP from Renesas Electronics America Inc.
- X95820WV14IZ-2.7 Renesas Electronics America ... - Digikey
- Order today, ships today. X95820WV14IZ-2.7 – Digital Potentiometer 10k Ohm Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP from Renesas Electronics America Inc.
- X95820WV14IZ-2.7 Renesas / Intersil | Mouser
- X95820WV14IZ-2.7 Renesas / Intersil Digital Potentiometer ICs DL 256-TAP 10KOHM 2- WIRE INTERFACE7VTO5V datasheet, inventory, & pricing.
- X95820WV14IZ-2.7T1 Renesas / Intersil | Mouser
- X95820WV14IZ-2.7T1 Renesas / Intersil Digital Potentiometer ICs DL 256-TAP 10KOHM 2- WIRE INTERFACE7VTO5V datasheet, inventory, & pricing.
- X95820WV14IZ-2.7 by Renesas Electronics Digital ... - Avnet
- Buy Renesas Electronics X95820WV14IZ-2.7 in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other ...
- X95820WV14IZ-2.7T1 - DIGITAL POT, 10K, -40 ... - Amazon.com
- Buy X95820WV14IZ-2.7T1 - DIGITAL POT, 10K, -40 TO 85DEG C, (Pack of 10): Potentiometers - Amazon.com ✓ FREE DELIVERY possible on eligible ...
- X95820WV14IZ-2.7 in Tube by Renesas | Digital Potentiometers
- Buy Renesas X95820WV14IZ-2.7 in Tube. X95820 Series Dual 256 Tap 10 kOhm Digital Potentiometer - TSSOP-14 from Future Electronics.
- X95820WV14IZ-2.7T1 in Reel by Renesas | Digital ...
- Buy Renesas X95820WV14IZ-2.7T1 in Reel. Dual Digital Controlled Potentiometers (XDCP™); Low Noise/Low Power/2-Wire Bus/2 from Future Electronics.
- X95820WV14IZ-2.7T1,Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 ...
- PartNo:X95820WV14IZ-2.7T1;Manufacturer:Intersil;Description:Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP.