- Mfr. #:
- ISL90727UIE627Z-TK
- Description:
- Digital Potentiometer ICs ISL90727 IND 6LD SC7 1 SNGL VOLATILE 128
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Wiper Memory: | Volatile |
| Supply Type: | Single |
| Number of POTs: | Single |
| Digital Interface: | Serial (I2C) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SC-70-6 |
| Manufacturer: | Renesas Electronics |
| Brand: | Renesas / Intersil |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Taper: | Linear |
| Series: | ISL90727 |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Resistance: | 50 kOhms |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Operating Supply Current: | 200 uA |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Length: | 2.15 mm |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Taps per POT: | 128 |
| Width: | 1.35 mm |
| Height: | 1 mm |
| Unit Weight: | 0.000212 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Part No. ISL90727UIE627Z-TK is now available at OMO. Request a quote of ISL90727UIE627Z-TK please use the request quote or email us a RFQ.
ISL90727UIE627Z-TK Price & Stock
Renesas ISL90727UIE627Z-TK pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | ISL90727UIE627Z-TKCT-ND | 1,177 | 10.19 | 9.12 | 6.64 | 5.56 | 5.56 | 2019-12-15T13:49:08Z |
| Digi-Key | ISL90727UIE627Z-TKDKR-ND | 1,177 | 10.19 | 9.12 | 6.64 | 5.56 | 5.56 | 2019-12-15T13:49:08Z |
| Digi-Key | ISL90727UIE627Z-TKTR-ND | - | - | - | - | 4.20 | 3.72 | 2019-12-15T13:49:08Z |
| Mouser | 968-ISL90727UIE627ZT | 2,916 | 9.91 | 8.44 | 6.45 | 4.50 | 3.84 | 2019-12-11T15:35:59Z |
| Avnet | ISL90727UIE627Z-TK | - | - | - | - | - | 3.78 | 2019-12-14T01:48:28Z |
| Newark | 57K4462 | - | - | - | - | - | 4.50 | 2019-12-14T03:45:28Z |
| Avnet Europe | ISL90727UIE627Z-TK | - | - | - | - | 7.72 | 5.33 | 2019-12-15T07:35:46Z |
Alternate Names
Renesas has several brands around the world that may have alternate names for ISL90727UIE627Z-TK due to regional differences or acquisition. ISL90727UIE627Z-TK may also be known as the following names:
- REN
- Renesas Electronics
- RENESA
- RENESAS TECHNOLOGY
- RENESAS TECHNOLOGY CORP
- RENES
- RENSAS
- Renesas Electronics America
- RENASAS
- RNS
- RENESAS-PB
- RENESAS ELECTRONICS CORP
- RENESES
- Renesas Technology America
- Renesas Electronics Corporation
- RENESASE
- RENESAS TECHNOLOGY HONG KONG
- RENESASTEC
- RENESAS/M
- RENEASAS
- NLD
- RENESAS ELECTRONICS AMERICA INC
- RENESASA
- RENESAS/PBF
- RENESAS TECHNOL
AD5242BRUZ1M distributor
- ISL90727UIE627Z-TK Renesas / Intersil | Mouser
- ISL90727UIE627Z-TK Renesas / Intersil Digital Potentiometer ICs ISL90727 IND 6LD SC7 1 SNGL VOLATILE 128 datasheet, inventory, & pricing.
- ISL90727UIE627Z-TK Renesas Electronics America Inc ...
- Order today, ships today. ISL90727UIE627Z-TK – Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 128 Taps I²C Interface SC-70-6 from Renesas Electronics America ...
- ISL90727UIE627Z-TK Renesas Electronics America Inc | Integrated ...
- Order today, ships today. ISL90727UIE627Z-TK – Digital Potentiometer 50k Ohm Circuit 128 Taps I²C Interface SC-70-6 from Renesas Electronics America Inc.
- ISL90727UIE627Z-TK by Renesas Electronics Digital ... - Avnet
- Buy Renesas Electronics ISL90727UIE627Z-TK in Avnet Europe. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other ...
- Rochester Electronics (en-US) : Part ISL90727UIE627Z-TK
- Qty In Stock: 0. Manufacturer: Intersil. Category: Digital Potentiometers. Description: Digital Potentiometer, 1 Func, 50000ohm, 2-wire Serial Control Interface, ...
- ISL90727UIE627Z-TK - Renesas Electronics - Datasheet, Prices ...
- Renesas Electronics ISL90727UIE627Z-TK Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Renesas ...
- ISL90727, ISL90728 Datasheet
- May 10, 2012 — ISL90727UIE627Z-TK. ANI. 50. -40 to +85 ... ISL90727WIE627Z-TK. ANH. 10. -40 to +85. 6 Ld SC-70. P6.049. ISL90728UIE627Z-TK. CDY. 50.
- ISL90727UIE627Z-TK Intersil - Digital Potentiometers - Distributors ...
- Find the best pricing for Intersil ISL90727UIE627Z-TK by comparing bulk discounts from 1 distributors. Octopart is the world's source for ISL90727UIE627Z-TK ...
- ISL90727UIE627Z-TK IC POT DGTL 50K OHM SC70-6 Intersil ...
- ISL90727UIE627Z-TK IC POT DGTL 50K OHM SC70-6 Intersil datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) search for integrated ...
- ISL90727UIE627Z-TK footprint & symbol by Intersil | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the ISL90727UIE627Z-TK by Intersil. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle, ...