- Mfr. #:
- MAX5161MEZT+T
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Low-Power Digital Pot
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Wiper Memory: | Volatile |
| Number of POTs: | Single |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (3-Wire) |
| Package / Case: | SOT-23-6 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Series: | MAX5161 |
| Part # Aliases: | MAX5161 |
| Taper: | Linear |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Operating Supply Current: | 600 nA |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Taps per POT: | 32 |
| Length: | 3 mm |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Resistance: | 100 kOhms |
| Width: | 1.65 mm |
| Description/Function: | 06/01/2015 |
| Height: | 0.9 mm |
| Unit Weight: | 0.000229 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
parts# MAX5161MEZT+T is available at OMO Electronic, see description of MAX5161MEZT+T as below .
use the request quote form to request MAX5161MEZT+T price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for MAX5161MEZT+T depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
MAX5161MEZT+T Price & Stock
Maxim Integrated MAX5161MEZT+T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MAX5161MEZT+TCT-ND | 688 | 12.54 | 11.26 | 8.50 | 5.74 | 5.74 | 2020-03-30T13:13:01Z |
| Digi-Key | MAX5161MEZT+TDKR-ND | 688 | 12.54 | 11.26 | 8.50 | 5.74 | 5.74 | 2020-03-30T13:13:01Z |
| Digi-Key | MAX5161MEZT+TTR-ND | - | - | - | - | - | 5.31 | 2020-03-30T13:13:01Z |
| Mouser | 700-MAX5161MEZTT | 1,808 | 11.90 | 10.69 | 8.29 | 7.44 | 7.44 | 2020-03-31T00:10:30Z |
| Avnet | MAX5161MEZT+T | - | - | - | - | - | 6.01 | 2020-03-31T02:51:51Z |
| Farnell | 2515907 | 2,204 | 9.14 | 9.14 | 6.42 | 5.34 | 4.97 | 2020-03-31T02:02:42Z |
| Farnell | 2515907RL | - | - | 9.14 | 6.42 | 5.34 | 4.97 | 2020-03-31T02:02:42Z |
| Newark | 73Y4762 | 2,204 | 11.90 | 10.69 | 8.29 | 5.74 | 5.74 | 2020-01-18T11:12:14Z |
| Avnet Europe | MAX5161MEZT+T | - | - | - | - | - | 8.13 | 2020-03-31T08:01:49Z |
| Ameya360 | MAX5161MEZT+T | - | - | - | - | - | 7.08 | 2020-03-26T08:40:01Z |
| LTL Group | 4111142 | 8,645 | - | - | - | - | - | 2020-03-29T06:52:29Z |
| Jak Electronics | MAX5161MEZT+T | 197 | - | - | - | - | - | 2020-03-25T07:11:05Z |
| North Star Micro | MAX5161MEZT+T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX5161MEZT+T due to regional differences or acquisition. MAX5161MEZT+T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX5161MEZT+T Maxim Integrated | Mouser
- MAX5161MEZT+T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs Low-Power Digital Potentiometers datasheet, inventory, & pricing.
- MAX5161MEZT+T Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. MAX5161MEZT+T – Digital Potentiometer Ohm Circuit Taps Interface from Maxim Integrated. Pricing and Availability on millions of ...
- MAX5161MEZT+T Maxim Integrated Products, Volatile Digital ...
- Buy Maxim Integrated Products MAX5161MEZT+T online at Newark. Buy your MAX5161MEZT+T from an authorized Maxim Integrated Products distributor.
- Digital Potentiometer ICS Low-Power Digital Pot ... - Amazon.com
- Buy Digital Potentiometer ICS Low-Power Digital Pot, Pack of 10 (MAX5161MEZT+T): Potentiometers - Amazon.com ✓ FREE DELIVERY possible on eligible ...
- MAX5161MEZT+T - Maxim Integrated - Datasheet, Prices ...
- Maxim Integrated MAX5161MEZT+T Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Maxim Integrated ...
- MAX5161MEZT+T footprint & symbol by Maxim Integrated | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the MAX5161MEZT+T by Maxim Integrated. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- Maxim Integrated|Maxim Integrated MAX5161MEZT+T|Digital ...
- Maxim Integrated Maxim Integrated MAX5161MEZT+T US$1.64 LCSC electronic components online Analog ICs Digital Potentiometer ICs leaded ...
- MAX5161MEZT T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs - Mouser
- Maxim Integrated MAX5161MEZT T Digital Potentiometer ICs are available at Mouser Electronics. Mouser offers inventory, pricing, & datasheets for Maxim ...
- MAX5161MEZT T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs ...
- Maxim Integrated MAX5161MEZT T Digital Potentiometer ICs are available at Mouser Electronics. Mouser offers inventory, pricing, & datasheets for Maxim ...
- MAX5161MEZT+T IC POT DGTL LP 32 TAP SOT23-6 Maxim ...
- MAX5161MEZT+T IC POT DGTL LP 32 TAP SOT23-6 Maxim Integrated Products datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) ...