- Mfr. #:
- MCP4531T-104E/MF
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Sngl 7B V I2C POT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Wiper Memory: | Volatile |
| Number of POTs: | Single |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (2-Wire, I2C) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Package / Case: | DFN-8 EP |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Factory Pack Quantity: | 3300 |
| Length: | 3 mm |
| Width: | 3 mm |
| Operating Supply Current: | 2.5 uA |
| Operating Supply Voltage: | 2.5 V, 3.3 V, 5 V |
| Taps per POT: | 128 |
| Resistance: | 100 kOhms |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Height: | 0.88 mm |
| Unit Weight: | 0.001344 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: MCP4531T-104E/MF is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy MCP4531T-104E/MF,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
MCP4531T-104E/MF Price & Stock
Microchip MCP4531T-104E/MF pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MCP4531T-104E/MFCT-ND | 2,568 | 5.65 | 5.65 | 4.72 | 4.72 | 4.72 | 2019-12-12T09:43:30Z |
| Digi-Key | MCP4531T-104E/MFDKR-ND | 2,568 | 5.65 | 5.65 | 4.72 | 4.72 | 4.72 | 2019-12-12T09:43:30Z |
| Digi-Key | MCP4531T-104E/MFTR-ND | - | - | - | - | - | 4.72 | 2019-12-12T09:43:30Z |
| Mouser | 579-MCP4531T-104E/MF | 1,959 | 4.69 | 4.69 | 3.57 | 3.57 | 3.57 | 2019-12-20T21:29:04Z |
| Onlinecomponents.com | MCP4531T-104E/MF | 660 | - | - | - | 4.83 | 3.05 | 2019-12-22T12:09:03Z |
| Arrow Electronics | MCP4531T-104E/MF | 2,063 | 4.69 | 4.68 | 3.94 | 3.87 | 3.87 | 2019-12-22T15:38:43Z |
| Microchip | MCP4531T-104E/MF | 66,000 | - | - | 3.57 | 3.43 | 3.36 | 2019-12-22T02:02:22Z |
| Electro Sonic | MCP4531T104EMF | 660 | - | - | - | 4.98 | 3.15 | 2019-12-22T09:26:21Z |
| Master Electronics | MCP4531T-104E/MF | 660 | - | - | - | 4.83 | 3.05 | 2019-12-22T09:58:01Z |
| Avnet | MCP4531T-104E/MF | - | - | - | - | - | 4.14 | 2019-12-21T03:35:55Z |
| Newark | 77M2846 | - | 5.47 | 4.54 | 3.79 | 3.79 | 3.79 | 2019-12-12T09:43:30Z |
| Avnet Europe | MCP4531T-104E/MF | - | - | - | - | - | 7.15 | 2019-12-22T07:36:27Z |
| Allied Electronics & Automation | 70569229 | - | - | - | - | - | 3.48 | 2019-12-22T12:08:12Z |
| Verical | MCP4531T-104E/MF | 2,063 | - | - | 4.29 | 3.57 | 3.57 | 2019-12-22T17:47:32Z |
| North Star Micro | MCP4531T-104E/MF | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for MCP4531T-104E/MF due to regional differences or acquisition. MCP4531T-104E/MF may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- MCP4531T-104E/MF Microchip Technology | Integrated ...
- Order today, ships today. MCP4531T-104E/MF – Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 129 Taps I²C Interface 8-DFN-EP (3x3) from Microchip Technology.
- MCP4531T-104E/MF Microchip Technology | Mouser
- MCP4531T-104E/MF Microchip Technology Digital Potentiometer ICs Sngl 7B V I2C POT datasheet, inventory, & pricing.
- MCP4531T-104E/MF by Microchip Technology | Digital ...
- Buy MCP4531T-104E/MF with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Digital Potentiometer.
- MCP453X/455X/463X/465X Data Sheet - Microchip Technology
- MCP4531-104E/MF. DACD. MCP4532-104E/MF. DACH ... MCP4551-104E/MF. DACW ... kΩ, 8LD Device e). MCP4531T-104E/XX: T/R, 100 kΩ, 8LD Device a).
- MCP4531T-104E/MF by Microchip Digital Potentiometers ...
- Buy Microchip MCP4531T-104E/MF in Avnet Europe. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- MCP4531T-104E/MF - Microchip Technology - Datasheet, Prices ...
- Microchip Technology MCP4531T-104E/MF Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Microchip ...
- MCP4531T-104E/MF Microchip - Digital Potentiometers ... - Octopart
- Find the best pricing for Microchip MCP4531T-104E/MF by comparing bulk discounts from 10 distributors. Octopart is the world's source for MCP4531T-104E/MF ...
- MCP4531T-104E/MF Datasheet Microchip, Download PDF
- Download MCP4531T-104E/MF Datasheet PDF Microchip document. The MCP453X devices are single channel, volatile, 7-bit (129 wiper steps) digital ...
- MCP4531T-104E/MF footprint & symbol by Microchip | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the MCP4531T-104E/MF by Microchip. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle, ...
- MCP4531T-104E/MF Datasheet(PDF) - Microchip Technology
- 7/8-Bit Single/Dual I2C Digital POT with Volatile Memory, MCP4531T-104E/MF datasheet, MCP4531T-104E/MF circuit, MCP4531T-104E/MF data sheet ...