- Mfr. #:
- MCP4021T-103E/SN
- Description:
- Digital Potentiometer ICs 10k U/D single 6-bit NV POT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Number of POTs: | Single |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (2-Wire) |
| Package / Case: | SOIC-8 Narrow |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Taps per POT: | 64 |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Operating Supply Current: | 45 uA |
| Length: | 4.9 mm |
| Factory Pack Quantity: | 3300 |
| Width: | 3.9 mm |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V, 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Height: | 1.25 mm |
| Unit Weight: | 0.005044 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
MCP4021T-103E/SN Price & Stock
Microchip MCP4021T-103E/SN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MCP4021T-103E/SNCT-ND | 8,810 | 5.46 | 5.46 | 4.13 | 4.13 | 4.13 | 2019-10-29T12:35:07Z |
| Digi-Key | MCP4021T-103E/SNDKR-ND | 8,810 | 5.46 | 5.46 | 4.13 | 4.13 | 4.13 | 2019-10-29T12:35:07Z |
| Digi-Key | MCP4021T-103E/SNTR-ND | 6,600 | - | - | - | - | 4.13 | 2019-10-29T12:35:07Z |
| Mouser | 579-MCP4021T-103E/SN | 3,142 | 5.60 | 5.54 | 4.25 | 4.25 | 4.25 | 2019-11-05T01:09:55Z |
| Microchip | MCP4021T-103E/SN | 9,900 | - | - | 4.13 | 3.99 | 3.92 | 2019-11-06T02:02:57Z |
| Avnet | MCP4021T-103E/SN | - | - | - | - | - | 4.81 | 2019-11-06T04:33:34Z |
| Newark | 71J5278 | - | - | - | - | - | 4.38 | 2019-11-06T02:43:03Z |
| Avnet Europe | MCP4021T-103E/SN | - | - | - | - | - | 8.31 | 2019-11-06T08:08:37Z |
| Allied Electronics & Automation | 70568925 | - | - | - | - | - | 4.05 | 2019-11-06T11:46:26Z |
| Sierra IC | MCP4021T-103E/SN | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | MCP4021T-103E/SN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for MCP4021T-103E/SN due to regional differences or acquisition. MCP4021T-103E/SN may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- MCP4021T-103E/SN Microchip Technology | Integrated ...
- MCP4021T-103E/SN Microchip Technology | Integrated Circuits (ICs) | DigiKey.
- MCP4021T-103E/SN Microchip Technology | Mouser
- MCP4021T-103E/SN Microchip Technology Digital Potentiometer ICs 10k U/D single 6-bit NV POT datasheet, inventory, & pricing.
- MCP4021/2/3/4 Low-Cost NV Digital POT with WiperLock ...
- Oct 25, 2017 — e). MCP4021T-103E/SN: T/R, 10 kΩ, 8-LD SOIC f). MCP4021-202E/MS: 2.1 kΩ, 8-LD MSOP g). MCP4021-202E/SN: 2.1 kΩ, 8-LD SOIC h).
- MCP4021T-103E/SN by Microchip Digital Potentiometers ...
- Buy Microchip MCP4021T-103E/SN in Avnet APAC. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- MCP4021T-103E/MS Datasheet Microchip, Download PDF
- Download MCP4021T-103E/MS Datasheet PDF Microchip document. The MCP402X devices are non-volatile, 6-bit (64 wiper steps) digital potentiometers that ...
- MCP4021T-103E/SN Microchip Technology | Mouser España
- MCP4021T-103E/SN Microchip Technology CIs para potenciómetros digitales 10k U/D single 6-bit NV POT hoja de datos, inventario y precios.
- 402113E MCP4021 MCP4021T 103E/SN SOP8 5PCS in ...
- Cheap sop8, buy suppliers directly from China: 402113E MCP4021 MCP4021T-103E/SN SOP8 5PCS in Stock.
- MCP4021T-103E/SN Microchip Technology | Mouser ...
- MCP4021T-103E/SN Microchip Technology Digitalpotentiometer-ICs 10k U/D single 6-bit NV POT Datenblatt, Bestand und Preis.
- MCP4021T-103E/SN Microchip Technology | Mouser Costa ...
- MCP4021T-103E/SN Microchip Technology Circuitos integrados de potenciómetros digitales 10k U/D single 6-bit NV POT hoja de datos, inventario y precios.