- Mfr. #:
- MAX5161NEZT+T
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Low-Power Digital Pot
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Wiper Memory: | Volatile |
| Supply Type: | Single |
| Number of POTs: | Single |
| Digital Interface: | Serial (3-Wire) |
| Package / Case: | SOT-23-6 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Series: | MAX5161 |
| Part # Aliases: | MAX5161 |
| Description/Function: | Low-Power, 32-Tap Digital Potentiometer in 6-Pin SOT23 |
| Taper: | Linear |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Temperature Coefficient: | 50 PPM / C |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Taps per POT: | 32 |
| Length: | 3 mm |
| Tolerance: | 25 % |
| Resistance: | 200 kOhms |
| Operating Supply Voltage: | 2.7 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Operating Supply Current: | 10 uA |
| Width: | 1.65 mm |
| Height: | 0.9 mm |
| Unit Weight: | 0.000229 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of MAX5161NEZT+T at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
MAX5161NEZT+T Price & Stock
Maxim Integrated MAX5161NEZT+T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MAX5161NEZT+TCT-ND | 3,936 | 9.77 | 8.76 | 6.61 | 5.47 | 5.47 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Digi-Key | MAX5161NEZT+TDKR-ND | 3,936 | 9.77 | 8.76 | 6.61 | 5.47 | 5.47 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Digi-Key | MAX5161NEZT+TTR-ND | - | - | - | - | - | 5.31 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Future Electronics | MAX5161NEZT+T | 2,500 | - | - | - | - | 5.59 | 2020-02-23T00:22:06Z |
| Mouser | 700-MAX5161NEZTT | 5,736 | 9.14 | 8.22 | 6.30 | 5.51 | 5.51 | 2020-02-21T22:48:47Z |
| element14 APAC | 2515909 | 948 | 9.52 | 8.57 | 6.56 | 5.74 | 5.74 | 2020-02-22T02:14:54Z |
| Avnet | MAX5161NEZT+T | - | - | - | - | - | 5.97 | 2020-02-21T03:38:43Z |
| Farnell | 2515909 | 937 | 7.29 | 7.29 | 5.86 | 4.91 | 4.78 | 2020-02-22T02:55:57Z |
| Farnell | 2515909RL | - | - | 7.29 | 5.86 | 4.91 | 4.78 | 2020-02-22T02:55:57Z |
| Newark | 73Y4763 | 100 | 7.38 | 7.38 | 5.93 | 4.97 | 4.90 | 2020-02-22T03:49:50Z |
| Avnet Europe | MAX5161NEZT+T | - | - | - | - | - | 7.94 | 2020-02-23T08:09:23Z |
| Ameya360 | MAX5161NEZT+T | 2,500 | - | - | - | - | 6.08 | 2020-02-21T09:37:43Z |
| NAC Semi | XSFT00000023749 | 2,500 | - | - | - | - | 9.28 | 2020-02-21T20:09:06Z |
| Sourceability | MAX5161NEZT+T | 2,500 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T16:07:13Z |
| LTL Group | 4111143 | 34 | - | - | - | - | - | 2020-02-19T03:29:56Z |
| Quest | MAX5161NEZT+T | 416 | 11.59 | 9.66 | 5.80 | 4.83 | 4.83 | 2020-02-22T11:22:32Z |
| Chip Components | MAX5161NEZT+T | 13,528 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| Sierra IC | MAX5161NEZT+T | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | MAX5161NEZT+T | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | MAX5161NEZT+T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX5161NEZT+T due to regional differences or acquisition. MAX5161NEZT+T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX5161NEZT+T Maxim Integrated | Mouser
- MAX5161NEZT+T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs Low-Power Digital Potentiometers datasheet, inventory, & pricing.
- MAX5161NEZT+T Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. MAX5161NEZT+T – Digital Potentiometer 200k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface TSOT-23-6 from Maxim Integrated.
- MAX5161NEZT-T Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs) - Digikey
- Order today, ships today. MAX5161NEZT-T – Digital Potentiometer Ohm Circuit Taps Interface from Maxim Integrated. Pricing and Availability on millions of ...
- MAX5161NEZT+T by Maxim Integrated Digital Potentiometers ...
- Buy Maxim Integrated MAX5161NEZT+T in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- MAX5160/MAX5161 Low-Power Digital Potentiometers
- 8 µMAX. MAX5161NEZT. -40°C to +85°C. 6 SOT23 ... MAX5161NEZT. AAAC. 200. MAX5161MEZT. AAAB ... X = Don't care. O = Previous state. + = Increment.
- MAX5161NEZT+T - Volatile Digital Potentiometer, 200 Kohm ...
- MAX5161NEZT+T - Volatile Digital Potentiometer, 200 Kohm, Single, Serial, Linear, Â 25%, 2.7 V (10 Pieces): Amazon.com: Industrial & Scientific.
- MAX5161NEZT+T in Reel by Maxim Integrated | Digital ...
- Buy Maxim Integrated MAX5161NEZT+T in Reel. MAX5161 Series Volatile 32 Position 200 kOhm Low-Power Digital Potentiometer from Future Electronics.
- MAX5161NEZT T Datasheet, Inventory, & Price | TrustedParts ...
- MAX5161NEZT T Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for MAX5161NEZT T.
- MAX5161NEZT+T - Digital Potentiometer 200k Ohm 1 Circuit ...
- Part Number. MAX5161NEZT+T. Price Reference. $1.43. Description. IC POT DGTL LP 32 TAP TSOT23-6. Category. SKU MAX5161NEZT+T Integrated Circuits ...
- MAX5161NEZT-T footprint & symbol by Maxim Integrated ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the MAX5161NEZT-T by Maxim Integrated. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...