- Mfr. #:
- MAX5434NEZT+T
- Description:
- Digital Potentiometer ICs 32-Tap Nonvolatile I2C Linear
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Package / Case: | TSOT-23-6 |
| Number of POTs: | Single |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (2-Wire, I2C) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Part # Aliases: | MAX5434 |
| Series: | MAX5434 |
| Taper: | Linear |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Resistance: | 50 kOhms |
| Supply Voltage - Max: | 5.25 V |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Taps per POT: | 32 |
| Length: | 2.9 mm |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Operating Supply Current: | 2 uA |
| Width: | 1.6 mm |
| Height: | 0.88 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
MAX5434NEZT+T is available at OMO Electronic.We can offer MAX5434NEZT+T for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
MAX5434NEZT+T Price & Stock
Maxim Integrated MAX5434NEZT+T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 700-MAX5434NEZTT | 2,470 | 12.19 | 11.56 | 8.06 | 7.64 | 7.64 | 2019-11-12T00:04:50Z |
| Digi-Key | MAX5434NEZT+TTR-ND | - | - | - | - | - | 5.47 | 2019-11-11T13:33:16Z |
| Avnet | MAX5434NEZT+T | - | - | - | - | - | - | 2019-11-12T02:10:46Z |
| Avnet Europe | MAX5434NEZT+T | - | - | - | - | - | 8.15 | 2019-11-12T07:40:51Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0030265 | 7,500 | - | - | - | - | 8.90 | 2019-11-11T16:18:36Z |
| LTL Group | 4112127 | 724 | - | - | - | - | - | 2019-11-10T03:06:17Z |
| GreenTree Electronics | MAX5434NEZTT | 2,500 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Classic Components | MAX5434NEZT+T | 3,850 | - | - | - | - | - | 2019-11-08T00:16:44Z |
| Nexxon | MAX5434NEZT+T | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | MAX5434NEZT+T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX5434NEZT+T due to regional differences or acquisition. MAX5434NEZT+T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX5434NEZT+T Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. MAX5434NEZT+T – Digital Potentiometer 50k Ohm Circuit 32 Taps I²C Interface TSOT-23-6 from Maxim Integrated. Pricing and ...
- MAX5434NEZT+T Maxim Integrated | Mouser
- MAX5434NEZT+T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs 32-Tap, Nonvolatile, I C, Linear, Digital Potentiometers datasheet, inventory, & pricing.
- MAX5434NEZT+T - Maxim Integrated - Datasheet, Prices ...
- Maxim Integrated MAX5434NEZT+T inventory, pricing and datasheets from authorized distributors. Use the trusted source for electronic parts.
- MAX5434NEZT-T Maxim Integrated Pro - DataSheetDirect.com
- MAX5434NEZT-T - distributor for electronic components. We specialize in long lead-time, obsolete, and allocated electronic components.
- MAX5434NEZT+T footprint & symbol by Maxim Integrated ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the MAX5434NEZT+T by Maxim Integrated. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- MAX5434NEZT-T Datasheet(PDF) - Maxim Integrated Products
- 32-Tap, Nonvolatile, I2C, Linear, Digital Potentiometers, MAX5434NEZT-T datasheet, MAX5434NEZT-T circuit, MAX5434NEZT-T data sheet : MAXIM, ...
- MAX5434NEZT-T Maxim Integrated - Digital Potentiometers - Octopart
- Find the best pricing for Maxim Integrated MAX5434NEZT-T by comparing bulk discounts from 1 distributors. Octopart is the world's source for MAX5434NEZT-T ...
- Maxim MAX5434NEZT-T | Upverter
- MAX5434NEZT-T. Conn 2 Type. input. Manufacturer. Maxim. Verified Pad Assignment. true. Description. MAX543X-Z6X1. Footprint Variant Name 1. Level B.
- MAX5434LEZT+ Price & Stock | DigiPart
- See Also: MAX5435LEZT+ MAX5434LEZT+T MAX5434NEZT+ MAX5434MEZT+T MAX5435LEZT MAX5435LEZT+T MAX5434NEZT MAX5434NEZT+T.