- Mfr. #:
- MAX5471EZT+T
- Description:
- Digital Potentiometer ICs 32-Tap Nonvolatile Linear-Taper
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Package / Case: | TSOT-23-6 |
| Number of POTs: | Single |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (3-Wire) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Series: | MAX5471 |
| Part # Aliases: | MAX5471 |
| Taper: | Linear |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Resistance: | 50 kOhms |
| Supply Voltage - Max: | 5.25 V |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Operating Supply Current: | 400 uA |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Taps per POT: | 32 |
| Length: | 2.9 mm |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Width: | 1.6 mm |
| Height: | 0.88 mm |
| Unit Weight: | 0.000864 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
parts# MAX5471EZT+T is available at OMO Electronic, see description of MAX5471EZT+T as below .
use the request quote form to request MAX5471EZT+T price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for MAX5471EZT+T depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
MAX5471EZT+T Price & Stock
Maxim Integrated MAX5471EZT+T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MAX5471EZT+TCT-ND | 4,995 | 20.69 | 18.59 | 14.45 | 10.39 | 10.39 | 2020-04-08T13:01:17Z |
| Digi-Key | MAX5471EZT+TDKR-ND | 4,995 | 20.69 | 18.59 | 14.45 | 10.39 | 10.39 | 2020-04-08T13:01:17Z |
| Digi-Key | MAX5471EZT+TTR-ND | 2,500 | - | - | - | - | 9.68 | 2020-04-08T13:01:17Z |
| Mouser | 700-MAX5471EZT+T | 2,475 | 20.12 | 18.08 | 14.28 | 12.95 | 12.95 | 2020-04-06T23:47:53Z |
| Avnet | MAX5471EZT+T | - | - | - | - | - | 4.55 | 2020-04-09T01:04:43Z |
| Avnet Europe | MAX5471EZT+T | - | - | - | - | - | 7.41 | 2020-04-09T07:31:47Z |
| Ameya360 | MAX5471EZT+T | - | - | - | - | - | 5.96 | 2020-04-08T11:00:32Z |
| LTL Group | 4112275 | 4,876 | - | - | - | - | - | 2020-04-08T04:55:06Z |
| Nexxon | MAX5471EZT+T | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| TransparentC | MAX5471EZT+T | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | MAX5471EZT+T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX5471EZT+T due to regional differences or acquisition. MAX5471EZT+T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX5471EZT+T Maxim Integrated | Mouser
- MAX5471EZT+T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs 32-Tap, Nonvolatile, Linear-Taper Digital Potentiometers in SOT23 datasheet, inventory, & pricing.
- MAX5471EZT+T Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. MAX5471EZT+T – Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface TSOT-23-6 from Maxim Integrated.
- MAX5471/MAX5472/MAX5474/MAX5475 32-Tap, Nonvolatile ...
- M A X5 4 7 1 E Z T- T - 40° C to + 85° C 6 Thin SOT23-6. Z6-1. M A X5 4 7 2 E Z T- T - 40° C to + 85° C 6 ... MAX5471EZT. 50. ABQN. MAX5472EZT. 100. ABQM.
- MAX5471EZT+T footprint & symbol by Maxim Integrated | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the MAX5471EZT+T by Maxim Integrated. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle ...
- MAX5471EZT+T - Maxim Integrated - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Maxim Integrated MAX5471EZT+T Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Maxim Integrated ...
- MAX5471EZT-T datasheet - 32-Tap, Nonvolatile, Linear-taper ...
- MAX5471EZT-T 32-Tap, Nonvolatile, Linear-taper Digital Potentiometers in SOT23 <<<>>>The MAX5471/MAX5472/MAX5474/MAX5475 Linear-taper Digital ...
- MAX5471EZT-T Maxim Integrated - Digital Potentiometers ...
- Find the best pricing for Maxim Integrated MAX5471EZT-T by comparing bulk discounts from distributors. Octopart is the world's source for MAX5471EZT-T ...
- MAX5471EZT-T Datasheet PDF - Maxim Integrated
- MAX5471EZT-T Datasheet : 32-Tap, Nonvolatile, Linear-Taper Digital Potentiometers in SOT23, MAX5471EZT-T PDF Download Maxim Integrated, ...
- MAX5471EZT-T Maxim Integrated Pro - DataSheetDirect.com
- MAX5471EZT-T - distributor for electronic components. We specialize in long lead-time, obsolete, and allocated electronic components.
- MAX5471EZT-T Original supply, US $ 1.36-2.1 , [Maxim ...
- MAX5471EZT-T Selling Leads, Price: 1.36-2.1 USD, MFG:Maxim Integrated Products - Maxim Category:Communication & Networking ICs ...